High School Basketball Results and Standings

Standings as of February 25, 2017 for: Twin Valley Boys | Mid-East Boys | NCKL Boys | Centennial Boys | Twin Valley Girls | Mid-East Girls | NCKL Girls | Centennial Girls

BASKETBALL SCORES/STANDINGS

If you have a score or schedule note, e-mail it to jlkurtz2@gmail.com, fax it to 1-785-539-1000, or call 1-800-559-1350

Scores/Schedule – State Tournament (March 11)

CLASS 1A-II STATE (at Dodge City)

Champion: Waverly (25-1)
Runner-up: Wheatland-Grinnell (22-4)
3rd Place: Otis-Bison (21-5)

CLASS 1A-I STATE (at Hays)

Champion: Hanover (24-2)
Runner-up: Olpe (24-2)
3rd Place: Centralia (24-2)

CLASS 2A STATE (at Manhattan)

Champion: Centralia (26-0)
Runner-up: Wabaunsee (23-3)
3rd Place: Meade (23-3)

CLASS 3A STATE (at Hutchinson)

Champion: Hugoton (26-0)
Runner-up: Cheney (21-5)
3rd Place: TMP-Marian (24-2)

CLASS 4A-II STATE (at Emporia)

Champion: Girard (24-1)
Runner-up: Jefferson West (20-5)
3rd Place: Andale (14-11)

CLASS 4A-I STATE (at Salina)

Champion: Bishop Miege (22-3)
Runner-up: McPherson (21-4)
3rd Place: Piper (23-2)

CLASS 5A STATE (at Topeka)

Champion: St. Thomas Aquinas (22-3)
Runner-up: Maize (21-4)
3rd Place: Leavenworth (21-4)

CLASS 6A STATE (at Wichita)

Champion: Manhattan (24-1)
Runner-up: Derby (20-5)
3rd Place: Olathe South (20-5)

CLASS 1A-II STATE (at Dodge City)

Champion: Wallace County (20-6)
Runner-up: Hartford (20-6)
3rd Place: Caldwell (23-3)

CLASS 1A-I STATE (at Hays)

Champion: Hanover (24-2)
Runner-up: South Gray (24-2)
3rd Place: Burlingame (23-3)

CLASS 2A STATE (at Manhattan)

Champion: Sacred Heart (25-1)
Runner-up: St. John (24-2)
3rd Place: Bishop Seabury (20-5)

CLASS 3A STATE (at Hutchinson)

Champion: Marysville (22-4)
Runner-up: Cheney (16-10)
3rd Place: SE of Saline (20-6)

CLASS 4A-II STATE (at Emporia)

Champion: Holcomb (24-1)
Runner-up: Pratt (19-6)
3rd Place: Hayden (18-7)

CLASS 4A-I STATE (at Salina)

Champion: Bishop Miege (22-3)
Runner-up: McPherson (20-5)
3rd Place: Abilene (21-4)

CLASS 5A STATE (at Topeka)

Champion: Shawnee Heights (22-3)
Runner-up: Schlagle (18-7)
3rd Place: Eisenhower (23-2)

CLASS 6A STATE (at Wichita)

Champion: Blue Valley Northwest (22-3)
Runner-up: Lawrence (17-8)
3rd Place: Lawrence Free State (18-7)

 

GO HERE TO SEE THE FULL SCHEDULES >>

STANDINGS:

Twin Valley Girls LEAGUE STANDINGS:

Team League Overall
Centralia* 15-1 23-2
Hanover 16-2 23-2
Washington County 15-3 19-4
Frankfort 10-5 13-9
Valley Heights 9-6 12-9
Clifton-Clyde 10-7 12-9
Wetmore 9-8 13-10
Linn 9-9 11-10
Axtell 6-10 6-15
Doniphan West 6-12 8-13
Troy 3-13 5-16
Blue Valley  4-14 5-16
 Onaga 0-16  1-21

*denotes league champion


 
Mid-East League Girls LEAGUE STANDINGS:

Team League Overall
Wabaunsee* 9-1 23-3
Rossville 8-2 19-4
Riley County 7-3 14-9
 Silver Lake 3-7 11-11
 St. Marys 2-8 10-11
Rock Creek 1-9 5-16

*denotes league champion


NCKL Girls LEAGUE STANDINGS:

Team League Overall
 Clay Center* 8-2 20-3
Concordia* 8-2 16-6
Abilene* 8-2 16-7
Wamego 3-7 7-14
Marysville 3-7 9-13
Chapman 0-10 5-16

*denotes league champion


Centennial League Girls LEAGUE STANDINGS:

Team League Overall
Manhattan* 13-0 24-1
Washburn Rural 12-1 16-5
Seaman 10-4 14-8
Emporia 9-4 14-8
Topeka High 6-7 9-12
Hayden 5-8 9-14
Shawnee Heights 4-10 8-13
Topeka West 4-11 5-16
Junction City 2-11 3-18
Highland Park 1-12 4-17

*denotes league champion


 

Twin Valley Boys LEAGUE STANDINGS:

Team League Overall
Hanover* 17-1 23-2
Troy 15-1 19-3
Onaga 13-3 16-7
Doniphan West 11-7 13-10
Valley Heights 9-6 12-9
Washington County 11-8 13-10
Linn 9-9 9-11
Frankfort 7-9 8-13
Centralia 6-10 7-14
Clifton Clyde 5-10 9-13
Axtell 3-13 5-18
Wetmore 1-16 3-19
Blue Valley 1-17 1-20
 

*denotes league champion


 
Mid-East League Boys LEAGUE STANDINGS:

Team League Overall
Rock Creek* 7-3 18-5
Silver Lake* 7-3 18-6
St. Marys* 7-3 16-6
Wabaunsee 5-5 17-6
Rossville 4-6 12-11
Riley County 0-10 3-18

*denotes league champion


NCKL Boys LEAGUE STANDINGS:

Team League Overall
Wamego* 8-2 16-5
Abilene* 8-2 21-4
Marysville 7-3 22-4
Chapman  4-6 9-12
Concordia 2-8 6-16
Clay Center 1-9 4-17

*denotes league champion


Centennial League Boys LEAGUE STANDINGS:

Team League Overall
Manhattan* 11-2 18-5
Washburn Rural
11-3 15-7
Shawnee Heights 10-3 22-3
Hayden 9-4 18-6
Highland Park 8-5 11-10
Seaman 7-6 14-8
Topeka High 5-8 9-12
Topeka West 4-10 6-15
Junction City 1-12 4-17
Emporia 0-13 6-15

*denotes league champion