High School Basketball Schedules

Girls

TVL

 

Axtell Eagles (0-4, 0-1) 
Girls Head Coach – Abby Steuve

Nov. 30th – MARYSVILLE – L, 53-37
Dec. 1st – WABAUNSEE – L, 61-20
Dec. 5th – HANOVER* – L 58-33
Dec. 8th – at Centralia* – L 55-45
Dec. 12th – at Troy* –
Dec. 14th – at Riley County –
Jan. 5th – CLIFTON CLYDE* –
Jan. 9th – WETMORE* –
Jan. 13th-20th – at Twin Valley Tourney (Onaga)
Jan. 26th – at Frankfort* –
Jan. 30th – at Onaga* –
Feb. 2nd – at Washington County* –
Feb. 6th – PAWNEE CITY (Neb.) –
Feb. 9th – LINN* –
Feb. 13th – DONIPHAN WEST* –
Feb. 16th – at Valley Heights* –
Feb. 20th – BLUE VALLEY* –
Feb. 23rd – at Hanover* –

 

 

Blue Valley Rams (1-1, 1-1)
Girls Head Coach – Matt Schreiber

Dec. 1st  – at Linn* – W, 46-26
Dec. 5th – VALLEY HEIGHTS* – L 65-40
Dec. 8th – ST. XAVIER –
Dec. 12th – at Hanover* –
Dec. 15th – CENTRALIA* –
Dec. 20th – at Onaga* –
Jan. 2nd – at Clifton Clyde* –
Jan. 5th – FRANKFORT* –
Jan. 9th – LINN* –
Jan. 13th-20th – at Twin Valley Tourney (Onaga)
Jan. 23rd – WAKEFIELD –
Feb. 2nd – DONIPHAN WEST* –
Feb. 6th – WASHINGTON COUNTY* –
Feb. 9th – at Wetmore* –
Feb. 13th – at Frankfort* –
Feb. 16th – at Troy* –
Feb. 20th – at Axtell* –
Feb. 23rd –  CENTRE –

 

 

Centralia Panthers (3-0, 2-0)
Girls Head Coach – Roger Holthaus

Dec. 1st – at Valley Falls – W, 57-56
Dec. 5th – at Wetmore* – W 48-15
Dec. 8th –  AXTELL* – W 55-45
Dec. 12th – at Doniphan west* –
Dec. 15th – at Blue Valley* –
Dec. 19th –  TROY* –
Jan. 2nd –  FRANKFORT* –
Jan. 6th – at Hanover* –
Jan. 9th – CLIFTON-CLYDE* –
Jan. 13th – 20th – at Twin Valley Tourney (Onaga)
Jan. 23rd – HANOVER* –
Jan. 30th – at Rock Creek –
Feb. 2nd – at Onaga* –
Feb. 6th –  LINN* –
Feb. 9th – at Valley Heights* –
Feb. 13th – MARYSVILLE –
Feb. 16th – at St Mary’s –
Feb. 22nd – WASHINGTON COUNTY* –

 

 

Clifton-Clyde Eagles (2-1, 1-1)
Girls Head Coach – Kieran Wurtz

Dec. 1st- at Washington County* – L, 55-39
Dec. 5th – WAKEFIELD – W 40-37
Dec. 8th –  DONIPHAN WEST* – W 48-42
Dec. 9th – at Cloud Couty Inv. –
Dec. 12th – WASHINGTON COUNTY* –
Dec. 15th – ONAGA –
Dec. 19th – at Linn* –
Jan. 2nd – BLUE VALLEY* –
Jan. 5th – at Axtell* –
Jan. 9th – at Centralia* –
Jan. 13th-20th – at TVL tourney (Onaga)
Jan. 26th – at Troy –
Jan. 30th – at Southern Cloud –
Feb. 2nd –  WETMORE* –
Feb. 9th – FRANKFORT* –
Feb. 16th – HANOVER* –
Feb. 20th – at Valley Heights* –
Feb. 22nd – LINN*

Doniphan West Mustangs (2-1, 2-1)
Girls Head Coach – Perry Smith

Nov. 30th – ONAGA*- W, 46-30
Dec. 5th – TROY* – W 43-26
Dec. 8th – at Clifton Clyde* – L 48-42
Dec. 12th – CENTRALIA* –
Dec. 15th – at Horton –
Jan 2nd – at Wetmore* –
Jan. 5th – LINN* –
Jan. 9th – FRANKFORT* –
Jan. 13th-Jan. 20th – at TVL Tourney (Onaga)
Jan. 23rd – at Troy* –
Jan. 26th – WASHINGTON COUNTY* –
Jan. 30th – at Valley Heights* –
Feb. 2nd – at Blue Valley* –
Feb. 6th – HANOVER* –
Feb. 8th – FALLS CITY (Neb.) –
Feb. 13th – at Axtell* –
Feb. 22nd – at Onaga* –

 

Frankfort Wildcats (4-0, 2-0)
Girls Head Coach – Brian Ebert

Nov. 30th – SILVER LAKE – W, 52-43
Dec. 1st – at Pawnee City (Neb.) – W, 49-23
Dec. 5th – WASHINGTON COUNTY* – W 43-26
Dec. 8th –  VALLEY HEIGHTS* – W 51-42
Dec. 12th – LINN* –
Dec. 15th – at Rossville
Dec. 19th – WABAUNSEE –
Jan. 2nd – at Centralia* –
Jan. 5th – at Blue Valley* –
Jan. 9th – at Doniphan West* –
Jan. 13th-20th – at Twin Valley Tourney (Onaga)
Jan. 26th –  AXTELL* –
Jan. 30th – TROY* –
Feb. 2nd – at Hanover* –
Feb. 6th – ONAGA* –
Feb. 9th – at Clifton Clyde* –
Feb. 13th – BLUE VALLEY* –
Feb. 16th – at Wetmore* –

 

Hanover Wildcats (2-0, 2-0)
Girls Head Coach – Chris Beikmann

Dec. 5th – at Axtell – W 58-33
Dec. 8th – TROY – W 69-29
Dec. 12th – BLUE VALLEY
Dec. 16th – at Diller-Odell (Neb)
Dec 19th – at Washington County
Jan. 5th – CENTRALIA
Jan. 9th – VALLEY HEIGHTS
Jan. 13th-20th – TVL Tourney
Jan. 23rd – at Centralia
Jan. 26th – WETMORE
Jan. 30th – WASHINGTON COUNTY
Feb. 2nd – FRANKFORT
Feb. 6th – at Doniphan West
Feb. 16th – at Clifton Clyde
Feb. 20th – at Linn
Feb. 23rd – AXTELL

Linn Bulldogs (0-2, 0-2)
Girls Head Coach – Ron Smith

Dec. 1st – BLUE VALLEY*- L, 46-26
Dec. 8th – WETMORE – L 42-33
Dec. 12th – at Frankfort
Dec. 15th – VALLEY HEIGHTS
Dec. 19th – CLIFTON CLYDE
Jan. 5th – at Doniphan West
Jan. 9th – at Blue Valley
Jan. 13th-20th – at TVL Tourney
Jan. 23rd – WASHINGTON COUNTY
Jan. 26th – ONAGA
Jan. 30th – at Wetmore
Feb. 2nd – TROY
Feb. 6th – at Centralia
Feb. 9th – at Axtell
Feb. 13th – at Washington County
Feb. 16th – at Wakefield
Feb. 20th – HANOVER
Feb 22nd – at Clifton Clyde

 

 

Onaga Buffaloes (0-2, 0-1)
Girls Head Coach – Travis Callaway

Nov. 30th – at Doniphan West*- L, 46-30
Dec. 1st – at Jackson Heights- L, 57-14
Dec. 12th – WABAUNSEE
Dec 15th – at Clifton Clyde
Dec. 19th – BLUE VALLEY
Jan. 2nd – at Valley Falls
Jan. 5th – WETMORE
Jan. 9th – at Washington County
Jan. 13th-20th – TVL Tournament (Onaga)
Jan. 23rd – at Valley Heights
Jan. 26th – at Linn
Jan. 30th – AXTELL
Feb. 2nd – CENTRALIA
Feb. 6th – FRANKFORT
Feb. 13th – at Troy
Feb. 22nd – DONIPHAN WEST

Troy Trojans (0-2, 0-2)
Girls Head Coach – Derek Jasper

Dec. 5th – at Doniphan West – L 43-26
Dec. 8th – at Hanover – L 69-29
Dec. 12th – AXTELL
Dec. 14th – JEFFERSON NORTH
Dec. 19th – at Centralia
Jan. 4th – at West Platte, Mo
Jan. 9th – RIVERSIDE
Jan. 13th-20th – Twin Valley League Tourney (Onaga)
Jan. 23rd – DONIPHAN WEST
Jan. 26th – CLIFTON CLYDE
Jan. 30th – at Frankfort
Feb. 1st – BISHOP SEABURY
Feb. 2nd – MISSION VALLEY
Feb. 6th – at Troy
Feb. 9th – CENTRALIA
Feb. 13th – at Wetmore
Feb. 16th – AXTELL
Feb. 20th – CLIFTON CLYDE

 

Valley Heights Mustangs (1-2, 1-1)
Girls Head Coach – Jordan Broxterman

Dec. 1st – RILEY COUNTY- L, 42-30
Dec. 5th – at Blue Valley – W 65-40
Dec. 8th – at Frankfort – L 51-42
Dec. 12th – REPUBLIC COUNTY
Dec. 15th – at Linn
Dec. 19th – at Marysville
Jan. 5th – WASHINGTON COUNTY
Jan. 9th – at Hanover
Jan. 13th-20th – at Twin Valley Tourney (Onaga)
Jan. 23rd – ONAGA
Jan. 26th – at Solomon
Jan. 30th – DONIPHAN WEST
Feb. 2nd – MISSION VALLEY
Feb. 6th – at Troy
Feb. 9th – CENTRALIA
Feb. 13th – at Wetmore
Feb. 16th – AXTELL
Feb. 20th – CLIFTON CLYDE

 

 

Washington Co. Tigers (2-1, 1-1)
Girls Head Coach – Jay Kearn

Dec. 1st – CLIFTON CLYDE- W, 55-39
Dec. 5th – at Frankfort – L 61-39
Dec. 8th – at Wakefield – W 48-22
Dec. 9th – at Cloud County Invitational
Dec. 12th – at Clifton Clyde
Dec. 15th – at Wetmore
Dec. 19th – HANOVER
Jan. 5th – at Valley Heights
Jan. 9th – ONAGA
Jan. 13th-20th – Twin Valley League Tournament (Onaga)
Jan. 23rd – at Linn
Jan. 26th – at Doniphan West
Jan. 30th – at Hanover
Feb. 2nd – AXTELL
Feb. 6th – at Blue Valley
Feb. 9th – TROY
Feb. 13th – LINN
Feb. 20th – at Centralia

 

 

Wetmore Cardinals (2-1, 1-1)
Girls Head Coach – Adam Maas

Dec. 2nd – v. Lewiston – W 35-32
Dec. 5th – CENTRALIA – L 48-15
Dec. 8th – at Linn – W 42-33
Dec. 15th – WASHINGTON COUNTY
Dec. 19th – CORNERSTONE
Jan. 2nd – DONIPHAN WEST
Jan. 5th – at Onaga
Jan. 9th – at Axtell
Jan. 13th-20th – at Twin Valley Tournament (Onaga)
Jan. 26th – at Hanover
Jan. 30th – LINN
Feb. 2nd – at Clifton Clyde
Feb. 5th – BURLINGAME
Feb. 9th – BLUE VALLEY
Feb. 13th – VALLEY HEIGHTS
Feb. 16th – FRANKFORT
Feb. 20th – at Troy

Mid-East

 

 

Riley County Falcons (3-0, 1-0)
Girls Head Coach – Harold Oliver

Dec. 1st – at Valley Heights- W, 42-30
Dec. 5th – WAMEGO – W 42-33
Dec. 8th – at Silver Lake – W 56-26
Dec. 12th – CLAY CENTER
Dec. 14th – AXTELL
Jan. 2nd – at Rock Creek
Jan. 5th – ROSSVILLE
Jan. 9th – ST. MARY’S
Jan. 12th – SILVER LAKE
Jan. 16th-20th – at Trojan Classic
Jan. 26th – at Wabaunsee
Jan. 30th – at Marysville
Feb. 2nd – ROCK CREEK
Feb. 6th – at Concordia
Feb. 9th – WABAUNSEE
Feb. 13th – COUNCIL GROVE
Feb. 16th – at Rossville
Feb. 22nd – at St. Mary’s

Rock Creek Mustangs (0-3, 0-1)
Girls Head Coach – Adam Plummer

Dec. 1st – CLAY CENTER- L, 64-39
Dec. 5th – ABILENE – L 52-31
Dec. 8th – at Council Grove – L 41-34
Dec. 12th – ST. MARY’S
Dec. 15th – at Wabaunsee
Jan. 2nd – RILEY COUNTY
Jan. 5th – at Riley County
Jan. 9th – at Rossville
Jan. 12th – WABAUNSEE
Jan. 15th-19th – at Burlington Tournament
Jan. 26th – at Wamego
Jan. 30th – at Centralia
Feb. 2nd – at Riley County
Feb. 6th – MARYSVILLE
Feb. 9th – at St. Mary’s
Feb. 13th – at Chapman
Feb. 16th – SILVER LAKE
Feb. 22nd – ROSSVILLE

 

 

Rossville Bulldogs (2-1, 0-0)
Girls Head Coach – Mike Bell

Dec. 1st – at Wamego- W, 46-32
Dec. 5th-9th – at Chapman Invite
(L 51-40 to Chapman, W 43-41 Sacred Heart)
Dec. 15th – FRANKFORT
Dec. 18th – PERRY-LECOMPTON
Dec. 19th – SILVER LAKE
Jan. 5th – at Riley County
Jan. 9th – ROCK CREEK
Jan. 12th – ST. MARY’S
Jan. 23rd-27th – at Jefferson North Invite
Jan. 30th – at St. Mary’s
Feb. 2nd – at Wabaunsee
Feb. 6th – at Osage City
Feb. 9th – at Silver Lake
Feb. 13th – WABAUNSEE
Feb. 16th – RILEY COUNTY
Feb. 22nd – at Rock Creek

 

 

 

 

Silver Lake Eagles (0-3, 0-1)
Girls Head Coach – Loren Ziegler

Nov. 30th – at Frankfort- L, 52-43
Dec. 5th – at Council Grove – L 52-44
Dec. 8th – RILEY COUNTY – L 56-26
Dec. 12th – at Royal Valley
Dec. 15th – ST. MARY’S
Dec. 19th – at Rossville
Jan. 5th – ROCK CREEK
Jan. 9th – at Wabaunsee
Jan. 12th – at Riley County
Jan. 15th-20th – at Tonganoxie Invitational
Jan. 23rd SANTA FE TRAIL
Jan. 30th – OSAGE CITY
Feb. 2nd – at St. Mary’s
Feb. 5th – ATCHISON
Feb. 6th – at Horton
Feb. 9th – ROSSVILLE
Feb. 16th – at Rock Creek
Feb. 22nd – WABAUNSEE

 

 

St. Marys Bears (1-1, 0-0)
Girls Head Coach – Randy Wild

Dec. 5th-8th – St. Mary’s Duals
(W 63-34 v. Northern Heights, L 61-39 to Olpe )
Dec. 12th – at Rock Creek
Dec. 15th – at Silver Lake
Jan. 5th – WABAUNSEE
Jan. 9th – at Riley County
Jan. 12th – at Rossville
Jan. 19th – at Jackson Heights
Jan. 23rd-27th – at Hiawatha Tournament
Jan. 30th – ROSSVILLE
Feb. 2nd – SILVER LAKE
Feb. 6th – at Lyndon
Feb. 9th – ROCK CREEK
Feb. 13th – at Osage City
Feb. 16th – CENTRALIA
Feb. 20th – at Wabaunsee
Feb. 22nd – RILEY COUNTY

 

 

 

Wabaunsee Chargers (2-0, 0-0)
Girls Head Coach – Shanna Perine

Dec. 1st – at Axtell- W, 61-20
Dec. 5th – CHASE COUNTY – W 49-29
Dec. 12th – at Onaga
Dec. 15th – ROCK CREEK
Dec. 19th – at Frankfort
Jan. 5th – at St. Mary’s
Jan. 9th – SILVER LAKE
Jan. 12th – at Rock Creek
Jan. 18th-20th- at Royal Valley Tournament
Jan. 26th – RILEY COUNTY
Jan. 30th – LYNDON
Feb. 2nd – ROSSVILLE
Feb. 6th – MISSION VALLEY
Feb. 9th – at Riley County
Feb. 13th – at Rossville
Feb. 16th – at Herington
Feb. 20th – ST. MARY’s
Feb. 22nd – at Silver Lake

 

NCKL

 

 

Abilene Cowgirls (2-0, 0-0)
Girls Head Coach – Steve Riedy

Dec. 1st – SMOKY VALLEY- W, 62-21
Dec. 5th – at Rock Creek – W 52-31
Dec. 8th – AUGUSTA – W 48-43
Dec. 12th – McPHERSON
Dec. 15th – at Concordia
Dec. 19th – at Chapman
Jan. 5th – at Marysville
Jan. 12th – CLAY CENTER
Jan. 18th-20th – at Salina Invitational
Jan. 23rd – CONCORDIA
Jan. 26th – TMP-MARIAN
Jan. 30th – WAMEGO
Feb. 2nd – MARYSVILLE
Feb. 6th – at Council Grove
Feb 9th – at Wamego
Feb. 13th – at Hays
Feb. 16th – at Clay Center
Feb. 20th – CHAPMAN

 

 

Chapman Fighting Irish (2-0, 0-0)
Girls Head Coach – Nick Evans

Dec. 5th-9th – Chapman Invitational
(W 51-40 v. Rossville, W 63-29 El Dorado)
Dec. 12th – at Wamego
Dec. 15th – MARYSVILLE
Dec. 19th – ABILENE
Jan. 5th – at Clay Center
Jan. 9th – BELOIT
Jan. 12th – at Concordia
Jan. 18th-20th – at Royal Valley Tournament
Jan. 25th – at Hoisington
Jan. 30th – CLAY CENTER
Feb. 2nd – at Southeast-Saline
Feb. 6th – WAMEGO
Feb. 9th – CONCORDIA
Feb. 13th – ROCK CREEK
Feb. 16th – at Marysville
Feb. 20th – at Abilene

 

Clay Center Tigers (1-2, 0-1)
Girls Head Coach – Jeff Edwards

Dec. 1st – at Rock Creek- W, 64-39
Dec. 5th – BELOIT – L 61-39
Dec. 8th – at Marysville – L 57-48
Dec. 12th – at Riley County
Dec. 15th – WAMEGO
Dec. 19th – at Concordia
Jan. 5th – CHAPMAN
Jan. 9th – MINNEAPOLIS
Jan. 12th – ABILENE
Jan. 15th-20th – at Trojan Classic
Jan. 26th – at Smoky Valley
Jan. 30th – at Chapman
Feb. 2nd – at Council Grove
Feb. 6th – at Republic County
Feb. 9th – MARYSVILLE
Feb. 13th – at Wamego
Feb. 16th – at Abilene
Feb. 22nd – CONCORDIA

 

 

Concordia Panthers (2-1, 0-0)
Girls Head Coach – Michael Wahlmeier

Dec. 1st – at Beloit- L, 69-57
Dec. 5th – at Republic County – W 58-46
Dec. 8th – at Smoky Valley – W 47-45
Dec. 12th – MARYSVILLE
Dec. 15th – ABILENE
Dec. 19th – CLAY CENTER
Jan. 5th – at Wamego
Jan. 9th – at Marysville
Jan. 12th – CHAPMAN
Jan. 18th-20th – at Salina Invitational
Jan. 23rd – at Abilene
Jan. 30th – at Pike Valley
Feb. 3rd – at Central Plains
Feb. 6th – RILEY COUNTY
Feb. 9th – at Chapman
Feb. 13th – PHILLIPSBURG
Feb. 16th – WAMEGO
Feb. 22nd – at Clay Center

 

 

Marysville Bulldogs (4-0, 1-0)
Girls Head Coach – Amy Renyer

Nov. 30th – at Axtell- W, 53-37
Dec. 1st – SABETHA – W 40-34
Dec. 5th – FALLS CITY (Nebraska) – W 66-25
Dec. 8th – CLAY CENTER – W 57-48
Dec. 12th – at Concordia
Dec. 15th – at Chapman
Jan. 5th – ABILENE
Jan. 9th – CONCORDIA
Jan. 12th – at Wamego
Jan. 23rd-27th – at Hiawatha Tourney
Jan. 30th – RILEY COUNTY
Feb. 2nd – at Abilene
Feb. 6th – at Rock Creek
Feb. 9th – at Clay Center
Feb. 13th – at Centralia
Feb. 16th – CHAPMAN
Feb. 20th – WAMEGO

 

 

Wamego Red Raiders (0-3, 0-0)
Girls Head Coach – Brian McIntosh

Dec. 1st – ROSSVILLE- L, 46-32
Dec. 5th – at Riley County – L 42-33
Dec. 8th – at Jefferson West – L 47-35
Dec. 12th – CHAPMAN
Dec. 15th – at Clay Center
Jan. 5th – CONCORDIA
Jan. 9th – NEMEHA CENTRAL
Jan. 12th – MARYSVILLE
Jan. 16th-20th – Tonganoxie Tournament
Jan. 23rd – at Council Grove
Jan. 26th – ROCK CREEK
Jan. 30th – at Abilene
Feb. 2nd – OSAGE CITY
Feb. 6th – at Chapman
Feb. 9th – ABILENE
Feb. 13th – CLAY CENTER
Feb. 16th – at Concordia
Feb. 20th – at Marysville

Centennial

 

 

Emporia Spartans (3-1, 0-0)
Girls Head Coach – Carolyn Lee

Dec. 1st – NEWTON- L, 48-35
Dec. 5th-9th – at Parsons Invitational
(W 40-33 v. Parsons, W 40-30 Independence, W 53-29 Coffeyville)
Dec. 15th – TOPEKA HIGH
Jan. 2nd – at Washburn Rural
Jan. 5th – HAYDEN
Jan. 9th – at Highland Park
Jan. 12th – JUNCTION CITY
Jan. 19th – at Shawnee Heights
Jan. 25th-27th – Capital City Classic
Feb. 2nd – HIGHLAND PARK
Feb. 6th – at Seaman
Feb. 9th – MANHATTAN
Feb. 13th – WASHBURN RURAL
Feb. 16th – at Hayden
Feb. 20th – at Topeka High
Feb. 23rd – TOPEKA WEST

 

Hayden Wildcats (1-1, 0-0)
Girls Head Coach – Luke Noll

Dec. 5th – at Lawrence – L 61-49
Dec. 8th – at Baeshor Linwood – W 59-56
Dec. 12th – at Piper
Dec. 15th – SEAMAN
Dec. 18th – HIGHLAND PARK
Jan. 5th – at Emporia
Jan. 9th – TOPEKA HIGH
Jan. 12th – at Seaman
Jan. 15th-20th – at Basehor Invitational
Jan. 31st – at Shawnee Heights
Feb. 2nd – at Manhattan
Feb. 6th – at Junction City
Feb. 9th – WASHBURN RURAL
Feb. 13th – SHAWNEE HEIGHTS
Feb. 17th – EMPORIA
Feb. 20th – at Topeka West
Feb. 23rd – at Topeka High

 

 

Highland Park Scots (3-0, 0-0)
Girls Head Coach – Michael Calhoun

Dec. 1st – at KC Washington- W, 76-32
Dec. 4th – KC SCHLAGLE – W 67-55
Dec. 7th – KC WYANDOTTE – W 59-16
Dec. 12th – at Topeka High
Dec. 15th – TOPEKA WEST
Dec. 19th – at Hayden
Dec. 21st – SEAMAN
Jan. 5th – at Manhattan
Jan. 9th – EMPORIA
Jan. 12th – TOPEKA HIGH
Jan. 16th – at KC Harmon
Jan. 23rd – OTTAWA
Jan. 29th – at KC Central
Feb. 2nd – at Junction City
Feb. 6th – SHAWNEE HEIGHTS
Feb. 9th – at Topeka West
Feb. 13th – at Seaman
Feb. 16th – MANHATTAN
Feb. 20th – WASHBURN RURAL
Feb. 23rd – at Emporia

 

 

Junction City Bluejays (1-2, 0-0)
Girls Head Coach – Derek Petty

Dec. 1st – at Dodge City- L, 46-39
Dec. 5th – at Salina Central – L 66-38
Dec. 8th – GREAT BEND – W 69-63
Dec. 12th – HAYS
Dec. 15th – MANHATTAN
Jan. 4th – at Topeka West
Jan. 5th – at Seaman
Jan. 9th – WASHBURN RURAL
Jan. 12th – at Emporia
Jan. 19th – at Topeka High
Jan. 25th-27th – Free State Firebird Classic
Feb. 2nd – HIGHLAND PARK
Feb. 6th – HAYDEN
Feb. 9th – at Shawnee Heights
Feb. 13th – TOPEKA WEST
Feb. 16th – SEAMAN
Feb. 20th – at Manhattan
Feb. 23rd – at Washburn Rural

 

 

Manhattan Indians (3-1, 0-0)
Girls Head Coach – Scott Mall

Nov. 30th-Dec 2nd – Hays City Shootout
(William Chrisman- W, 59-37; St. Thomas Aquinas- L, 36-24; Great Bend- W, 65-41)
Dec. 8th – DODGE CITY – W 62-30
Dec. 15th – at Junction City
Jan. 5th – HIGHLAND PARK
Jan. 9th – at Shawnee Heights
Jan. 12th – TOPEKA WEST
Jan. 19th – at Seaman
Jan. 25th-27th – Mid America Classic (McPherson)
Jan. 30th – at Topeka High
Feb. 2nd – HAYDEN
Feb. 6th – at Washburn Rural
Feb. 9th – at Emporia
Feb. 13th – TOPEKA HIGH
Feb. 16th – at Highland Park
Feb. 20th – JUNCTION CITY
Feb. 23rd – SHAWNEE HEIGHTS

 

Seaman Vikings (1-2, 1-0)
Girls Head Coach – Matt Tinsley

Dec. 1st – at Leavenworth- L, 46-43
Dec. 5th – at Topeka High – W 47-34
Dec. 8th – LANSING – L 46-34
Dec. 12th – SHAWNEE HEIGHTS
Dec. 15th – at Hayden
Dec. 21st – at Highland Park
Jan. 5th – JUNCTION CITY
Jan. 9th – TOPEKA WEST
Jan. 12th – HAYDEN
Jan. 19th – MANHATTAN
Jan. 25th-27th – Topeka West Tourney
Feb. 2nd – at Washburn Rural
Feb. 6th – EMPORIA
Feb. 9th – TOPEKA HIGH
Feb. 13th – HIGHLAND PARK
Feb. 16th – at Junction City
Feb. 20th – at Shawnee Heights
Feb. 23rd – at Topeka West

 

 

 

 

Shawnee Heights Thunderbirds (1-2, 1-0)
Girls Head Coach – Bob Wells

Dec. 1st – DESOTO- L, 60-48
Dec. 5th – at Lansing – L 50-38
Dec. 8th – at Topeka West – W 47-22
Dec. 12th – at Seaman
Dec. 15th – WASHBURN RURAL
Jan. 5th – at Bonner Springs
Jan. 9th – MANHATTAN
Jan. 12th – at Washburn Rural
Jan. 19th – EMPORIA
Jan. 25th-27th – Emporia Tourney
Jan. 31st – HAYDEN
Feb. 2nd – at Topeka High
Feb. 6th – at Highland Park
Feb. 9th – JUNCTION CITY
Feb. 13th – at Hayden
Feb. 16th – TOPEKA WEST
Feb. 20th – SEAMAN
Feb. 23rd – at Manhattan

 

 

 

Topeka High Trojans (0-2, 0-1)
Girls Head Coach – Hannah Alexander

Dec. 1st – LAWRENCE- L, 52-28
Dec. 5th – SEAMAN – L 47-34
Dec. 12th – HIGHLAND PARK
Dec. 15th – at Emporia
Jan. 5th – WASHBURN RURAL
Jan. 9th – at Hayden
Jan. 12th – at Highland Park
Jan. 19th – JUNCTION CITY
Jan. 25th-27th – Capital City Classic (Topeka West)
Jan. 30th – MANHATTAN
Feb. 2nd – SHAWNEE HEIGHTS
Feb. 6th – TOPEKA WEST
Feb. 9th – at Seaman
Feb. 13th – at Manhattan
Feb. 16th – at Washburn Rural
Feb. 20th – EMPORIA
Feb. 23rd – HAYDEN

Topeka West Chargers (0-2, 0-2)
Girls Head Coach – David Meseke

Dec. 5th – at Washburn Rural – L 64-18
Dec. 8th – SHAWNEE HEIGHTS – L 47-22
Dec. 12th – OTTAWA
Dec. 15th – at Highland Park
Jan. 4th – JUNCTION CITY
Jan. 5th – at KC Washington
Jan. 9th – at Seaman
Jan. 12th – at Manhattan
Jan. 17th – at Olathe West
Jan. 19th – WASHBURN RURAL
Jan. 25th-27th – Capital City Classic (Topeka West)
Feb. 2nd – at Emporia
Feb. 6th – at Topeka High
Feb. 9th – HIGHLAND PARK
Feb. 13th – at Junction City
Feb. 16th – at Shawnee Heights
Feb. 20th – HAYDEN
Feb. 23rd – SEAMAN

 

 

Washburn Rural Junior Blues (1-1, 1-0)
Girls Head Coach – Kevin Bordewick

Dec. 1st – at Blue Valley North- L, 59-38
Dec. 5th – TOPEKA WEST – W 64-18
Dec. 15th – at Shawnee Heights
Jan. 2nd – EMPORIA
Jan. 5th – at Topeka High
Jan. 9th – at Junction City
Jan. 12th – SHAWNEE HEIGHTS
Jan. 16th – at Shawnee Mission NW
Jan. 18th – MILL VALLEY
Jan. 19th – at Topeka West
Jan. 25th-27th – at Free State Tourney
Feb. 2nd – SEAMAN
Feb. 6th – MANHATTAN
Feb. 9th – at Hayden
Feb. 13th – at Emporia
Feb. 16th – TOPEKA HIGH
Feb. 20th – at Highland Park
Feb. 23rd – JUNCTION CITY

 

 

Boys

TVL

 

 

Axtell Eagles (1-3, 0-2)
Boys Head Coach – Jayson Tynon

Nov. 30th – MARYSVILLE – L, 82-24
Dec. 1st – WABAUNSEE – W, 60-52
Dec. 5th – HANOVER* – L 63-44
Dec. 8th – at Centralia* – L 77-65
Dec. 12th – at Troy* –
Dec. 14th – at Riley County –
Jan. 5th – CLIFTON CLYDE* –
Jan. 9th – WETMORE* –
Jan. 13th-20th – at Twin Valley Tourney (Onaga)
Jan. 26th – at Frankfort* –
Jan. 30th – at Onaga* –
Feb. 2nd – at Washington County* –
Feb. 6th – PAWNEE CITY (Neb.) –
Feb. 9th – LINN* –
Feb. 13th – DONIPHAN WEST* –
Feb. 16th – at Valley Heights* –
Feb. 20th – BLUE VALLEY* –
Feb. 23rd – at Hanover* –

 

Blue Valley Rams (0-3, 0-2)
Boys Head Coach – Blake Fronce

Dec. 1st  – at Linn* – L, 61-43
Dec. 5th – VALLEY HEIGHTS* – L 61-57
Dec. 8th – ST. XAVIER – L 54-50
Dec. 12th – at Hanover* –
Dec. 15th – CENTRALIA* –
Dec. 20th – at Onaga* –
Jan. 2nd – at Clifton Clyde* –
Jan. 5th – FRANKFORT* –
Jan. 9th – LINN* –
Jan. 13th-20th – at Twin Valley Tourney (Onaga)
Jan. 23rd – WAKEFIELD –
Feb. 2nd – DONIPHAN WEST* –
Feb. 6th – WASHINGTON COUNTY* –
Feb. 9th – at Wetmore* –
Feb. 13th – at Frankfort* –
Feb. 16th – at Troy* –
Feb. 20th – at Axtell* –
Feb. 23rd –  CENTRE –

 

Centralia Panthers (3-0, 3-0)
Boys Head Coach – Cole Alderfer

Dec. 1st – at Valley Falls – W 56-37
Dec. 5th – at Wetmore* – W 82-16
Dec. 8th –  AXTELL* – W 77-65
Dec. 12th – at Doniphan west* –
Dec. 15th – at Blue Valley* –
Dec. 19th –  TROY* –
Jan. 2nd –  FRANKFORT* –
Jan. 6th – at Hanover* –
Jan. 9th – CLIFTON-CLYDE* –
Jan. 13th – 20th – at Twin Valley Tourney (Onaga)
Jan. 23rd – HANOVER* –
Jan. 30th – at Rock Creek –
Feb. 2nd – at Onaga* –
Feb. 6th –  LINN* –
Feb. 9th – at Valley Heights* –
Feb. 13th – MARYSVILLE –
Feb. 16th – at St Mary’s –
Feb. 22nd – WASHINGTON COUNTY* –

 

Clifton-Clyde Eagles (2-2, 0-2)
Boys Head Coach – Mike Pounds

Dec. 1st- at Washington County* – L 58-54
Dec. 5th – WAKEFIELD – W 61-29
Dec. 8th –  DONIPHAN WEST* – L 68-66
Dec. 9th – v. Rock Hills – W 65-48
Dec. 12th – WASHINGTON COUNTY* –
Dec. 15th – ONAGA –
Dec. 19th – at Linn* –
Jan. 2nd – BLUE VALLEY* –
Jan. 5th – at Axtell* –
Jan. 9th – at Centralia* –
Jan. 13th-20th – at TVL tourney (Onaga)
Jan. 26th – at Troy –
Jan. 30th – at Southern Cloud –
Feb. 2nd –  WETMORE* –
Feb. 9th – FRANKFORT* –
Feb. 16th – HANOVER* –
Feb. 20th – at Valley Heights* –
Feb. 22nd – LINN*

Doniphan West Mustangs (3-0, 3-0)
Boys Head Coach – David Johnson

Nov. 30th – ONAGA* – W 53-30
Dec. 5th – TROY* – W 67-37
Dec. 8th – at Clifton Clyde* – W 68-66
Dec. 12th – CENTRALIA* –
Dec. 15th – at Horton –
Jan 2nd – at Wetmore* –
Jan. 5th – LINN* –
Jan. 9th – FRANKFORT* –
Jan. 13th-Jan. 20th – at TVL Tourney (Onaga)
Jan. 23rd – at Troy* –
Jan. 26th – WASHINGTON COUNTY* –
Jan. 30th – at Valley Heights* –
Feb. 2nd – at Blue Valley* –
Feb. 6th – HANOVER* –
Feb. 8th – FALLS CITY (Neb.) –
Feb. 13th – at Axtell* –
Feb. 22nd – at Onaga* –

 

Frankfort Wildcats (2-2, 2-0)
Boys Head Coach – Nick Anderson

Nov. 30th – SILVER LAKE – L 75-22
Dec. 1st – at Pawnee City (Neb.) – L 42-41
Dec. 5th – WASHINGTON COUNTY* – W 47-38
Dec. 8th –  VALLEY HEIGHTS* – W 38-34
Dec. 12th – LINN* –
Dec. 15th – at Rossville
Dec. 19th – WABAUNSEE –
Jan. 2nd – at Centralia* –
Jan. 5th – at Blue Valley* –
Jan. 9th – at Doniphan West* –
Jan. 13th-20th – at Twin Valley Tourney (Onaga)
Jan. 26th –  AXTELL* –
Jan. 30th – TROY* –
Feb. 2nd – at Hanover* –
Feb. 6th – ONAGA* –
Feb. 9th – at Clifton Clyde* –
Feb. 13th – BLUE VALLEY* –
Feb. 16th – at Wetmore* –

 

Hanover Wildcats (2-0, 2-0)
Boys Head Coach – Kim Lohse

Dec. 5th – at Axtell – W 63-44
Dec. 8th – TROY – W 57-27
Dec. 12th – BLUE VALLEY
Dec. 16th – at Diller-Odell (Neb)
Dec 19th – at Washington County
Jan. 5th – CENTRALIA
Jan. 9th – VALLEY HEIGHTS
Jan. 13th-20th – TVL Tourney
Jan. 23rd – at Centralia
Jan. 26th – WETMORE
Jan. 30th – WASHINGTON COUNTY
Feb. 2nd – FRANKFORT
Feb. 6th – at Doniphan West
Feb. 16th – at Clifton Clyde
Feb. 20th – at Linn
Feb. 23rd – AXTELL

 

Linn Bulldogs (2-0, 2-0)
Boys Head Coach – Jeremy Miller

Dec. 1st – BLUE VALLEY – W 61-43
Dec. 8th – WETMORE – W 52-41
Dec. 12th – at Frankfort
Dec. 15th – VALLEY HEIGHTS
Dec. 19th – CLIFTON CLYDE
Jan. 5th – at Doniphan West
Jan. 9th – at Blue Valley
Jan. 13th-20th – at TVL Tourney
Jan. 23rd – WASHINGTON COUNTY
Jan. 26th – ONAGA
Jan. 30th – at Wetmore
Feb. 2nd – TROY
Feb. 6th – at Centralia
Feb. 9th – at Axtell
Feb. 13th – at Washington County
Feb. 16th – at Wakefield
Feb. 20th – HANOVER
Feb 22nd – at Clifton Clyde

 

Onaga Buffaloes (1-2, 0-1)
Boys Head Coach – Luke Baxter

Nov. 30th – at Doniphan West – L 53-30
Dec. 1st – at Jackson Heights – L 57-43
Dec. 5th – ST. XAVIER – W 56-55
Dec. 12th – WABAUNSEE
Dec 15th – at Clifton Clyde
Dec. 19th – BLUE VALLEY
Jan. 2nd – at Valley Falls
Jan. 5th – WETMORE
Jan. 9th – at Washington County
Jan. 13th-20th – TVL Tournament (Onaga)
Jan. 23rd – at Valley Heights
Jan. 26th – at Linn
Jan. 30th – AXTELL
Feb. 2nd – CENTRALIA
Feb. 6th – FRANKFORT
Feb. 13th – at Troy
Feb. 22nd – DONIPHAN WEST

Troy Trojans (0-2, 0-2)
Boys Head Coach – Dallas Keller

Dec. 5th – at Doniphan West – L 67-37
Dec. 8th – at Hanover – L 57-27
Dec. 12th – AXTELL
Dec. 14th – JEFFERSON NORTH
Dec. 19th – at Centralia
Jan. 4th – at West Platte, Mo
Jan. 9th – RIVERSIDE
Jan. 13th-20th – Twin Valley League Tourney (Onaga)
Jan. 23rd – DONIPHAN WEST
Jan. 26th – CLIFTON CLYDE
Jan. 30th – at Frankfort
Feb. 1st – BISHOP SEABURY
Feb. 2nd – MISSION VALLEY
Feb. 6th – at Troy
Feb. 9th – CENTRALIA
Feb. 13th – at Wetmore
Feb. 16th – AXTELL
Feb. 20th – CLIFTON CLYDE

 

Valley Heights Mustangs (1-2, 1-1)
Boys Head Coach – Adam Shreiner

Dec. 1st – RILEY COUNTY – L 50-41
Dec. 5th – at Blue Valley – W 61-57
Dec. 8th – at Frankfort – L 38-34
Dec. 12th – REPUBLIC COUNTY
Dec. 15th – at Linn
Dec. 19th – at Marysville
Jan. 5th – WASHINGTON COUNTY
Jan. 9th – at Hanover
Jan. 13th-20th – at Twin Valley Tourney (Onaga)
Jan. 23rd – ONAGA
Jan. 26th – at Solomon
Jan. 30th – DONIPHAN WEST
Feb. 2nd – MISSION VALLEY
Feb. 6th – at Troy
Feb. 9th – CENTRALIA
Feb. 13th – at Wetmore
Feb. 16th – AXTELL
Feb. 20th – CLIFTON CLYDE

 

 

 

Washington Co. Tigers (2-2, 1-1)
Boys Head Coach – Robert Smith

Dec. 1st – CLIFTON CLYDE – W 58-54
Dec. 5th – at Frankfort – L 47-38
Dec. 8th – at Wakefield – W 45-34
Dec. 9th – v. Pike Valley – L 52-47
Dec. 12th – at Clifton Clyde
Dec. 15th – at Wetmore
Dec. 19th – HANOVER
Jan. 5th – at Valley Heights
Jan. 9th – ONAGA
Jan. 13th-20th – Twin Valley League Tournament (Onaga)
Jan. 23rd – at Linn
Jan. 26th – at Doniphan West
Jan. 30th – at Hanover
Feb. 2nd – AXTELL
Feb. 6th – at Blue Valley
Feb. 9th – TROY
Feb. 13th – LINN
Feb. 20th – at Centralia

 

 

Wetmore Cardinals (0-3, 0-2)
Boys Head Coach – David Martin

Dec. 2nd – v. Lewiston – L 47-41
Dec. 5th – CENTRALIA – L 82-16
Dec. 8th – at Linn – L 52-41
Dec. 15th – WASHINGTON COUNTY
Dec. 19th – CORNERSTONE
Jan. 2nd – DONIPHAN WEST
Jan. 5th – at Onaga
Jan. 9th – at Axtell
Jan. 13th-20th – at Twin Valley Tournament (Onaga)
Jan. 26th – at Hanover
Jan. 30th – LINN
Feb. 2nd – at Clifton Clyde
Feb. 5th – BURLINGAME
Feb. 9th – BLUE VALLEY
Feb. 13th – VALLEY HEIGHTS
Feb. 16th – FRANKFORT
Feb. 20th – at Troy

Mid-East

 

 

Riley County Falcons (1-2, 0-1)
Boys Head Coach – Dave Bisnette

Dec. 1st – at Valley Heights – W 50-41
Dec. 5th – WAMEGO – L 54-49
Dec. 8th – at Silver Lake – L 65-38
Dec. 12th – CLAY CENTER
Dec. 14th – AXTELL
Jan. 2nd – at Rock Creek
Jan. 5th – ROSSVILLE
Jan. 9th – ST. MARY’S
Jan. 12th – SILVER LAKE
Jan. 16th-20th – at Trojan Classic
Jan. 26th – at Wabaunsee
Jan. 30th – at Marysville
Feb. 2nd – ROCK CREEK
Feb. 6th – at Concordia
Feb. 9th – WABAUNSEE
Feb. 13th – COUNCIL GROVE
Feb. 16th – at Rossville
Feb. 22nd – at St. Mary’s

 

Rock Creek Mustangs (3-0, 0-0)
Boys Head Coach – Jim Johnston

Dec. 1st – CLAY CENTER – W 66-43
Dec. 5th – ABILENE – W 70-52
Dec. 8th – at Council Grove – W 66-48
Dec. 12th – ST. MARY’S
Dec. 15th – at Wabaunsee
Jan. 2nd – RILEY COUNTY
Jan. 5th – at Riley County
Jan. 9th – at Rossville
Jan. 12th – WABAUNSEE
Jan. 15th-19th – at Burlington Tournament
Jan. 26th – at Wamego
Jan. 30th – at Centralia
Feb. 2nd – at Riley County
Feb. 6th – MARYSVILLE
Feb. 9th – at St. Mary’s
Feb. 13th – at Chapman
Feb. 16th – SILVER LAKE
Feb. 22nd – ROSSVILLE

 

 

 

Rossville Bulldogs  (0-3, 0-0) 
Boys Head Coach – Derek Dick

Dec. 1st – at Wamego – L 65-21
Dec. 5th-9th – at Chapman Invite
(L 57-16 v. Chapman, L 59-35 Sacred Heart)
Dec. 15th – FRANKFORT
Dec. 18th – PERRY-LECOMPTON
Dec. 19th – SILVER LAKE
Jan. 5th – at Riley County
Jan. 9th – ROCK CREEK
Jan. 12th – ST. MARY’S
Jan. 16th-20th – Valley Falls Invite
Jan. 30th – at St. Mary’s
Feb. 2nd – at Wabaunsee
Feb. 6th – at Osage City
Feb. 9th – at Silver Lake
Feb. 13th – WABAUNSEE
Feb. 16th – RILEY COUNTY
Feb. 22nd – at Rock Creek

 

Silver Lake Eagles (3-0, 1-0)
Boys Head Coach – Linndy Frieden

Nov. 30th – at Frankfort – W 75-22
Dec. 5th – at Council Grove – W 59-56
Dec. 8th – RILEY COUNTY – W 65-38
Dec. 12th – at Royal Valley
Dec. 15th – ST. MARY’S
Dec. 19th – at Rossville
Jan. 5th – ROCK CREEK
Jan. 9th – at Wabaunsee
Jan. 12th – at Riley County
Jan. 15th-20th – Nemeha Central Thunder Classic
Jan. 23rd – SANTA FE TRAIL
Jan. 30th – OSAGE CITY
Feb. 2nd – at St. Mary’s
Feb. 5th – ATCHISON
Feb. 6th – at Horton
Feb. 9th – ROSSVILLE
Feb. 16th – at Rock Creek
Feb. 22nd – WABAUNSEE

 

 

St. Mary’s Bears (2-0, 0-0)
Boys Head Coach – Adam Hurla

Dec. 5th-8th – St. Mary’s Duals
(W 57-31 v. Northern Heights, W 57-51 Olpe)
Dec. 12th – at Rock Creek
Dec. 15th – at Silver Lake
Jan. 5th – WABAUNSEE
Jan. 9th – at Riley County
Jan. 12th – at Rossville
Jan. 16th-20th – Nemeha Central Thunder Classic
Jan. 26th – at Jackson Heights
Jan. 30th – ROSSVILLE
Feb. 2nd – SILVER LAKE
Feb. 6th – at Lyndon
Feb. 9th – ROCK CREEK
Feb. 13th – at Osage City
Feb. 16th – CENTRALIA
Feb. 20th – at Wabaunsee
Feb. 22nd – RILEY COUNTY

 

 

Wabaunsee Chargers (1-1, 0-0)
Boys Head Coach – Skyler Suther

Dec. 1st – at Axtell – L 60-52
Dec. 5th – CHASE COUNTY – W 51-40
Dec. 12th – at Onaga
Dec. 15th – ROCK CREEK
Dec. 19th – at Frankfort
Jan. 5th – at St. Mary’s
Jan. 9th – SILVER LAKE
Jan. 12th – at Rock Creek
Jan. 18th-20th- at Royal Valley Tournament
Jan. 26th – RILEY COUNTY
Jan. 30th – LYNDON
Feb. 2nd – ROSSVILLE
Feb. 6th – MISSION VALLEY
Feb. 9th – at Riley County
Feb. 13th – at Rossville
Feb. 16th – at Herington
Feb. 20th – ST. MARY’s
Feb. 22nd – at Silver Lake

 

 

NCKL

 

 

Abilene Cowboys (1-2, 0-0)
Boys Head Coach – Terry Taylor

Dec. 1st – SMOKY VALLEY – W 85-67
Dec. 5th – at Rock Creek – L 70-52
Dec. 8th – AUGUSTA – L 48-39
Dec. 12th – McPHERSON
Dec. 15th – at Concordia
Dec. 19th – at Chapman
Jan. 5th – at Marysville
Jan. 12th – CLAY CENTER
Jan. 18th-20th – at Salina Invitational
Jan. 23rd – CONCORDIA
Jan. 26th – TMP-MARIAN
Jan. 30th – WAMEGO
Feb. 2nd – MARYSVILLE
Feb. 6th – at Council Grove
Feb 9th – at Wamego
Feb. 13th – at Hays
Feb. 16th – at Clay Center
Feb. 20th – CHAPMAN

 

 

Chapman Fighting Irish (2-0, 0-0)
Boys Head Coach – James Bell

Dec. 5th-9th – Chapman Invitational
(W 57-16 v. Rossville, W 61-57 (OT) El Dorado)
Dec. 12th – at Wamego
Dec. 15th – MARYSVILLE
Dec. 19th – ABILENE
Jan. 5th – at Clay Center
Jan. 9th – BELOIT
Jan. 12th – at Concordia
Jan. 18th-20th – at Royal Valley Tournament
Jan. 25th – at Hoisington
Jan. 30th – CLAY CENTER
Feb. 2nd – at Southeast-Saline
Feb. 6th – WAMEGO
Feb. 9th – CONCORDIA
Feb. 13th – ROCK CREEK
Feb. 16th – at Marysville
Feb. 20th – at Abilene

 

 

Clay Center Tigers (1-2, 0-1)
Boys Head Coach – Drew Gruver

Dec. 1st – at Rock Creek – L 66-43
Dec. 5th – BELOIT – W 69-46
Dec. 8th – at Marysville – L 68-41
Dec. 12th – at Riley County
Dec. 15th – WAMEGO
Dec. 19th – at Concordia
Jan. 5th – CHAPMAN
Jan. 9th – MINNEAPOLIS
Jan. 12th – ABILENE
Jan. 15th-20th – at Trojan Classic
Jan. 26th – at Smoky Valley
Jan. 30th – at Chapman
Feb. 2nd – at Council Grove
Feb. 6th – at Republic County
Feb. 9th – MARYSVILLE
Feb. 13th – at Wamego
Feb. 16th – at Abilene
Feb. 22nd – CONCORDIA

 

 

Concordia Panthers (2-1, 0-0)
Boys Head Coach – Michael Roe

Dec. 1st – at Beloit – W 62-55
Dec. 5th – at Republic County – W 48-42
Dec. 8th – at Smoky Valley – L 44-37
Dec. 12th – MARYSVILLE
Dec. 15th – ABILENE
Dec. 19th – CLAY CENTER
Jan. 5th – at Wamego
Jan. 9th – at Marysville
Jan. 12th – CHAPMAN
Jan. 18th-20th – at Salina Invitational
Jan. 23rd – at Abilene
Jan. 30th – at Pike Valley
Feb. 3rd – at Central Plains
Feb. 6th – RILEY COUNTY
Feb. 9th – at Chapman
Feb. 13th – PHILLIPSBURG
Feb. 16th – WAMEGO
Feb. 22nd – at Clay Center

 

 

Marysville Bulldogs (4-0, 1-0)
Boys Head Coach – Scott Brown

Nov. 30th – at Axtell – W 82-24
Dec. 1st – SABETHA – W 59-47
Dec. 5th – FALLS CITY (Nebraska) – W 70-45
Dec. 8th – CLAY CENTER – W 68-41
Dec. 12th – at Concordia
Dec. 15th – at Chapman
Jan. 5th – ABILENE
Jan. 9th – CONCORDIA
Jan. 12th – at Wamego
Jan. 16th-20th – at Nemeha Central Thunder Classic
Jan. 30th – RILEY COUNTY
Feb. 2nd – at Abilene
Feb. 6th – at Rock Creek
Feb. 9th – at Clay Center
Feb. 13th – at Centralia
Feb. 16th – CHAPMAN
Feb. 20th – WAMEGO

 

 

Wamego Red Raiders (3-0, 0-0)
Boys Coach – Troy Hemphill

Dec. 1st – ROSSVILLE – W 65-21
Dec. 5th – at Riley County – W 54-49
Dec. 8th – at Jefferson West – W 56-53
Dec. 12th – CHAPMAN
Dec. 15th – at Clay Center
Jan. 5th – CONCORDIA
Jan. 9th – NEMEHA CENTRAL
Jan. 12th – MARYSVILLE
Jan. 16th-20th – Tonganoxie Tournament
Jan. 23rd – at Council Grove
Jan. 26th – ROCK CREEK
Jan. 30th – at Abilene
Feb. 2nd – OSAGE CITY
Feb. 6th – at Chapman
Feb. 9th – ABILENE
Feb. 13th – CLAY CENTER
Feb. 16th – at Concordia
Feb. 20th – at Marysville

Centennial

 

 

Emporia Spartans (4-0, 0-0)
Boys Head Coach – Beau Welch

Dec. 1st – NEWTON – W 75-46
Dec. 5th-9th – at Parsons Invitational
(W 85-71 v. Parsons, W 77-54 Independence, W 78-42 Coffeyville)
Dec. 15th – TOPEKA HIGH
Jan. 2nd – at Washburn Rural
Jan. 5th – HAYDEN
Jan. 9th – at Highland Park
Jan. 12th – JUNCTION CITY
Jan. 16th-20th – at Ralph Miller Classic (Chanute)
Jan. 26th – at Shawnee Heights
Feb. 2nd – HIGHLAND PARK
Feb. 6th – at Seaman
Feb. 9th – MANHATTAN
Feb. 13th – WASHBURN RURAL
Feb. 16th – at Hayden
Feb. 20th – at Topeka High
Feb. 23rd – TOPEKA WEST

 

 

 

Hayden Wildcats (1-0, 0-0)
Boys Head Coach – Torrey Head

Dec. 8th – at Baeshor Linwood – W 63-52
Dec. 12th – at Piper
Dec. 15th – SEAMAN
Dec. 16th – v. KC Centre (Hy-Vee Shootout at Avila)
Jan. 5th – at Emporia
Jan. 6th – at Aquinas
Jan. 9th – TOPEKA HIGH
Jan. 12th – at Seaman
Jan. 15th-20th – at Basehor Invitational
Jan. 24th – at Shawnee Heights
Jan. 26th – HIGHLAND PARK
Feb. 2nd – at Manhattan
Feb. 6th – at Junction City
Feb. 9th – WASHBURN RURAL
Feb. 13th – SHAWNEE HEIGHTS
Feb. 17th – EMPORIA
Feb. 20th – at Topeka West
Feb. 23rd – at Topeka High

 

 

Highland Park Scots (2-2, 0-0)
Boys Head Coach – Jason Jones

Dec. 2nd – at Wichita Word of Life – L 65-64
Dec. 5th-8th – Blue Valley Shootout
(L 59-48 v. Grandview, W 60-59 v. KC Sumner, W 68-62 v. Wyandotte)
Dec. 15th – TOPEKA WEST
Dec. 21st – SEAMAN
Jan. 5th – at Manhattan
Jan. 9th – EMPORIA
Jan. 12th – TOPEKA HIGH
Jan. 18th-20th – Topeka Invitational (Highland Park)
Jan. 26th – at Hayden
Jan. 29th – at KC Central
Feb. 2nd – at Junction City
Feb. 6th – SHAWNEE HEIGHTS
Feb. 9th – at Topeka West
Feb. 13th – at Seaman
Feb. 16th – MANHATTAN
Feb. 20th – WASHBURN RURAL
Feb. 23rd – at Emporia

 

 

Junction City Bluejays (2-1, 0-0)
Boys Head Coach – Nick Perez

Dec. 1st – at Dodge City – W 83-76
Dec. 5th – at Salina Central – L 55-33
Dec. 8th – GREAT BEND – W 49-39
Dec. 12th – HAYS
Dec. 15th – MANHATTAN
Jan. 4th – at Topeka West
Jan. 5th – at Seaman
Jan. 9th – WASHBURN RURAL
Jan. 12th – at Emporia
Jan. 18th-20th – McPherson Invitational
Jan. 26th – TOPEKA HIGH
Feb. 2nd – HIGHLAND PARK
Feb. 6th – HAYDEN
Feb. 9th – at Shawnee Heights
Feb. 13th – TOPEKA WEST
Feb. 16th – SEAMAN
Feb. 20th – at Manhattan
Feb. 23rd – at Washburn Rural

Manhattan Indians (3-1)
Boys Head Coach – Benji George

Nov. 30th-Dec 2nd – Hays City Shootout
(W 63-55 William Chrisman, L 55-35 Aquinas, W 46-32 Great Bend)
Dec. 8th – DODGE CITY – W 83-61
Dec. 15th – at Junction City
Jan. 5th – HIGHLAND PARK
Jan. 9th – at Shawnee Heights
Jan. 12th – TOPEKA WEST
Jan. 18th-20th – Dodge City Tournament of Champions
Jan. 26th – at Seaman
Jan. 30th – at Topeka High
Feb. 2nd – HAYDEN
Feb. 6th – at Washburn Rural
Feb. 9th – at Emporia
Feb. 13th – TOPEKA HIGH
Feb. 16th – at Highland Park
Feb. 20th – JUNCTION CITY
Feb. 23rd – SHAWNEE HEIGHTS

 

 

Seaman Vikings (2-0, 0-0)
Boys Head Coach – Craig Cox

Dec. 1st – at Leavenworth – W 53-38
Dec. 8th – LANSING – W 81-48
Dec. 12th – SHAWNEE HEIGHTS
Dec. 15th – at Hayden
Dec. 21st – at Highland Park
Jan. 5th – JUNCTION CITY
Jan. 9th – TOPEKA WEST
Jan. 12th – HAYDEN
Jan. 18th-20th – Valley Center Tourney
Jan. 24th – OLATHE EAST
Jan. 26th – MANHATTAN
Feb. 2nd – at Washburn Rural
Feb. 6th – EMPORIA
Feb. 9th – TOPEKA HIGH
Feb. 13th – HIGHLAND PARK
Feb. 16th – at Junction City
Feb. 20th – at Shawnee Heights
Feb. 23rd – at Topeka West

 

 

Shawnee Heights Thunderbirds (2-1, 0-1)
Boys Head Coach – Steve Wallace

Dec. 1st – DESOTO – W 83-78
Dec. 5th – at Lansing – W 73-62
Dec. 8th – at Topeka West – L 59-41
Dec. 12th – at Seaman
Dec. 15th – WASHBURN RURAL
Jan. 5th – at Bonner Springs
Jan. 9th – MANHATTAN
Jan. 12th – at Washburn Rural
Jan. 18th-20th – Ralph Miller Classic (Chanute)
Jan. 24th – HAYDEN
Jan. 26th – EMPORIA
Feb. 2nd – at Topeka High
Feb. 6th – at Highland Park
Feb. 9th – JUNCTION CITY
Feb. 13th – at Hayden
Feb. 16th – TOPEKA WEST
Feb. 20th – SEAMAN
Feb. 23rd – at Manhattan

 

 

 

Topeka High Trojans (2-2, 0-0)
Boys Head Coach – Pat Denney

Dec. 1st – LAWRENCE – L 44-39
Dec. 7th-9th – Leavenworth Tourney
(W 51-47 KC Washington, L 55-43 Raytown South, W 61-53 Leavenworth)
Dec. 15th – at Emporia
Jan. 5th – WASHBURN RURAL
Jan. 9th – at Hayden
Jan. 12th – at Highland Park
Jan. 18th-20th – Topeka Invitational (Highland Park)
Jan. 26th – at Junction City
Jan. 30th – MANHATTAN
Feb. 2nd – SHAWNEE HEIGHTS
Feb. 6th – TOPEKA WEST
Feb. 9th – at Seaman
Feb. 13th – at Manhattan
Feb. 16th – at Washburn Rural
Feb. 20th – EMPORIA
Feb. 23rd – HAYDEN

 

 

Topeka West Chargers (2-0, 1-0)
Boys Head Coach – Rick Bloomquist

Dec. 5th – at Washburn Rural – W 57-48
Dec. 8th – SHAWNEE HEIGHTS – W 59-41
Dec. 12th – OTTAWA
Dec. 15th – at Highland Park
Jan. 4th – JUNCTION CITY
Jan. 5th – at KC Washington
Jan. 9th – at Seaman
Jan. 12th – at Manhattan
Jan. 18th-20th – at Topeka Invitational (Highland Park)
Jan. 24th – WASHBURN RURAL
Jan. 26th – at Olathe NW
Feb. 2nd – at Emporia
Feb. 6th – at Topeka High
Feb. 9th – HIGHLAND PARK
Feb. 13th – at Junction City
Feb. 16th – at Shawnee Heights
Feb. 20th – HAYDEN
Feb. 23rd – SEAMAN

 

 

Washburn Rural Junior Blues (1-2, 0-0)
Boys Head Coach – Kevin Muff

Dec. 1st – at Blue Valley North – L 50-49 (OT)
Dec. 5th – TOPEKA WEST – L 57-48
Dec. 8th – at Shawnee Mission NW – W 68-59
Dec. 15th – at Shawnee Heights
Jan. 2nd – EMPORIA
Jan. 5th – at Topeka High
Jan. 9th – at Junction City
Jan. 12th – SHAWNEE HEIGHTS
Jan. 18th-20th – St. Thomas Aquinas Tournament
Jan. 24th – at Topeka West
Feb. 2nd – SEAMAN
Feb. 6th – MANHATTAN
Feb. 9th – at Hayden
Feb. 10th – at Metro Academy
Feb. 13th – at Emporia
Feb. 16th – TOPEKA HIGH
Feb. 20th – at Highland Park
Feb. 23rd – JUNCTION CITY