2019 general election results

0

RILEY COUNTY RESULTS

Manhattan City Commission candidates: Clockwise from left: Aaron Estabrook, Mark Hatesohl, Kaleb James, Linda Morse, Vincent Tracey, Sarah Siders, Mary Renee Shirk and Maureen Sheahan.

UNOFFICIAL FINAL NUMBERS AS OF 11/5/19 10:13 PM

Manhattan City Commission (three seats)
Aaron Estabrook  – 2906
Mark Hatesohl – 3606
Kaleb James – 1899
Linda Morse (incumbent) – 3649
Maureen Sheahan – 1895
Mary Renee Shirk – 1614
Sarah Siders – 2776
Vincent Tracey – 1059
Two highest vote earners receive four-year terms. The third-place candidate receives a two-year term.
      Mark Hatesohl 11-5
      Aaron Estabrook 11-5
      Linda Morse 11-5
———————————————————————————————
City of Manhattan 0.3 percent retail sales tax increase question
Yes: 3359
No: 4187
      Stacy Kohlmeier 11-5
———————————————————————————————
USD 378 Riley County Schools $15 million bond question
Yes: 810
No: 505
———————————————————————————————
Ogden Mayoral (vote for one)
Robert Pence – 92
Eladio Reid Jr. – 76
Ogden City Council (vote for five)
Ed Burch (incumbent) – 135
Kenneth Carroll (incumbent) – 97
Rosio Duarte – 112
Paul Foltz – 40
Roger Graham (incumbent) – 72
Charles Heath – 103
Quinn Jacobs (incumbent) – 91
Eladio Reid (incumbent) – 84
———————————————————————————————

Leonardville Mayoral

No candidates filed

Leonardville City Council (vote for 3)

No candidates filed

———————————————————————————————

Randolph City Council (vote for 6)

No candidates filed

———————————————————————————————

Riley Mayoral

Tim Sharp (unopposed)

Riley City Council (vote for 2)

Samantha Brown – 215

William Isom (incumbent) – 198

———————————————————————————————

SCHOOL BOARDS

USD 383 Manhattan/Ogden (vote for four)
Kristin Brighton – 6172
Joseph Dasenbrock – 2298
Darell Edie (incumbent) – 4601
Curt Herrman (incumbent) – 4875
Brandy Santos – 3968
      Curt Herrman 11-5
      Darell Edie 11-5
      Kristin Brighton 11-5

 

USD 378 Riley County Schools (vote for four)
Shane Allen – 1092
Kyle Bohnenblust – 1067
Jeff Hancock – 1092
Jared Larson – 954
      Karen Schroeder USD 378 Bond issue11-5
USD 384 Blue Valley/Randolph (vote for four)
Amy Cassel – 146
Jason Hartman – 73
David Innes – 75
POTTAWATOMIE COUNTY RESULTS
Wamego City Commission position 5 (vote for 1)
Thomas Beem – 454
Daniel Tidwell – 175
Westmoreland City Council (vote for 3 or fewer)
Mark Jack – 87
Waide Purvis – 68
Jeffrey Zimmerman – 60
St. George Mayoral (vote for 1)
Tim Pralle – 135
Hans Tessmann – 36
Dennis Tobias – 11
St. George City Council (vote for 2 or fewer)
Nick Cahoj – 110
Christopher Collins – 66
Tim Flanary – 28
Stacey Kraemer – 51
Kendall Ricker – 45
Matthew Ruhnke – 30
Belvue Mayoral (vote for 1)
Bradford Caudill – 13
Norman Stutzman – 28
Belvue City Council (vote for 2 or fewer)
James Horak (unopposed)
Emmett Mayoral (vote for 1)
John Roth (unopposed)
Emmett City Council (vote for 5 or fewer)
Paige Holz – 18
Kimberly Roth – 15
Havensville City Council (vote for 3 or fewer)
Tasha Lara – 35
Josh Mapes – 34
John Niehues – 30
Jesse Pinick – 14
Stacy Pinick – 14
Jake Reisinger – 24
Louisville Mayoral (vote for 1)
Bobby Benton (unopposed)
Louisville City Council (vote for 5 or fewer)
David Prockish – 16
Catherine Weeks – 14
Rick Weeks – 15
Olsburg City Council (vote for 3 or fewer)
Aric Cassel – 34
David Gibson – 32
Michael Krause – 35
Onaga Mayoral (vote for 1)
David Labbe – 40
Rodney Tucker – 155
Onaga City Council (vote for 3 or fewer)
Robby McGowan – 113
Alex Miller – 133
Dale Renfro – 89
Chase Sperber – 120
St. Marys City Commission (vote for 2 or fewer)
Francis Awerkamp (unopposed)
Wheaton Mayoral (vote for 1)
Terry Force (unopposed)
Wheaton City Council (vote for 5 or fewer)
Roger Magnett (unopposed)
SCHOOL BOARDS
USD 320 Wamego
Position 1 (vote for one)
Michele Johnson (incumbent) – 23
Deb Long – 94
Position 2 (vote for one)
Terra Miller – 94
Bana Stelk – 59
Position 3 (vote for one)
Bruce Coleman (incumbent) – 138
Monica Shaffer – 130
Position 7 at large (vote for one)
Ryan Hargitt (incumbent) – 497
Claudia McAlister – 616
USD 321 Kaw Valley
Position 1 (vote for one)
Adrienne Olejnik (unopposed)
Position 2 (vote for one)
Kimberly Gillum (unopposed)
Position 3 (vote for one)
Eugene Lueger – 89
Michelle Martin – 178
Position 7 at large (vote for one)
Alen E. Streit (incumbent) (unopposed)
USD 322 Onaga
Position 1 (vote for one)
Tasha Lara (unopposed)
Position 2 (vote for one)
Dustin Utley (unopposed)
Position 3 (vote for one)
Jeff Koelzer (unopposed)
Position 7 at large (vote for one)
Brian Matson – 182
Sarah McKinsey – 268
Lisa Meyer – 111
USD 323 Rock Creek
Position 1 (vote for one)
Brian Bittle – 67
Glynn Tonsor – 65
Position 2 (vote for one)
Dale “Dee” Forge, Jr. – 129
Eric Whaley – 43
Position 3 (vote for one)
Stuart Schwarz (unopposed)
Position 7 at large (vote for one)
Anna Nippert (unopposed)
Share.

About Author

Brandon Peoples

KMAN News Director and host of In Focus. Contact Brandon at Brandon@1350KMAN.com

Comments are closed.