High School Basketball Schedules

Axtell Eagles (0-3) 
Girls Head Coach – Abby Steuve

11/29 @ Marysville- L-(49-38)

11/30 @ Wabaunsee-L-(54-37)

12/4 Vs. Riley Co.-L-(59-38)

12/11 Vs. Wetmore

12/14 @ Linn

12/18 Vs. Onaga

12/21 @ Clifton Clyde

1/4 Vs. Blue Valley

1/8 Vs. Hanover

1/12- 1/19 TVL Tournament

1/25 @ Riverside

1/29 Vs. Doniphan West

1/31 @ Hanover

2/1 Vs. Valley Heights

2/5 @ Frankfort

2/8 Vs. Washington Co.

2/12 @ Troy

2/14 @ Centralia

Blue Valley Rams()
Girls Head Coach – Matt Schreiber

12/11 @ Hanover

12/18 @ Clifton-Clyde

12/21 Vs. Troy

1/4 @ Atxtell

1/8 Vs. Linn

1/12-19 TVL Tournament @ Frankfort

1/22 @ Wakefield

1/25 @ Doniphan West

1/29 Vs. Frankfort

2/1 Vs. Onaga

2/5 @ Washington Co.

2/12 Vs. Centralia

2/14 @ Valley Heights

 

Centralia Panthers ()
Girls Head Coach – Roger Holthaus

11/30 @ Nemaha Central

12/4 @ Hanover

12/7 Vs. Linn

12/8 Tournament @ Centralia

12/11 Vs. Onaga

12/14 @ Washington Co

12/18 @ Wetmore

1/4 @ Clifton Clyde

1/8 Doniphan West

1/12-19 TVL Tournament @ Frankfort

1/22 Vs. Troy

1/25 Vs. Hanover

1/29 Vs. Rock Creek

2/1 @ Frankfort

2/2 Vs. Marysville

2/5 Vs. St Mary’s

2/8 @ Valley Heights

2/12 @ Blue Valley

2/15 Vs Axtell

2/19 @ Linn

 

Clifton-Clyde Eagles ()
Girls Head Coach – Kieran Wurtz

11/30 Vs. Washington Co.

12/4 @ Wakefield

12/7 Vs. Troy

12/11 @ Linn

12/14 @ Wetmore

12/18 Vs. Blue Valley

12/21 Vs. Axtell

1/4 Vs. Centralia

1/8 @ Washington Co.

1/12 TVL Tournament

1/22 Vs. Linn

1/25 @ Frankfort

2/1 @ Doniphan West

2/5 Vs. Hanover

2/8 @ Onaga

2/12 Vs. Valley Heights

 

 

Doniphan West Mustangs (0-0, 0-0)
Girls Head Coach – Perry Smith

Nov. 29th – at Washington County
Dec. 4th – RIVERSIDE
Dec. 6th – at Falls City
Dec. 11th – at Troy
Dec. 14th – VALLEY HEIGHTS
Dec. 18th – at Frankfort
Jan. 4th – at Linn
Jan. 8th – CENTRALIA
Jan. 10th – TROY
Jan. 12th-19th – at TVL Tourney (Frankfort)
Jan. 22nd – KC CHRISTIAN
Jan. 25th – BLUE VALLEY
Jan. 29th – at Axtell
Feb. 1st – CLIFTON-CLYDE
Feb. 4th – WASHINGTON COUNTY
Feb. 5th – ONAGA
Feb. 8th – at Hanover
Feb. 12th – at Wetmore

 

Frankfort Wildcats (0-0)
Girls Head Coach – Brian Ebert

11/30 Vs. Pawnee City

12/4-7 Tournament @ Wabaunsee

12/11 @ Valley Heights

12/18 Vs. Doniphan West

12/20 @ Hanover

1/4 Vs. Washington Co.

1/8 @ Wetmore

1/22 Vs. Onaga

1/25 Vs. Clifton- Clyde

1/29 @ Blue Valley

2/1 Vs. Centralia

2/5 Vs. Axtell

2/8 Vs. Troy

2/12 @ Onaga

2/14 @ Linn

 

Hanover Wildcats (0-0, 0-0)
Girls Head Coach – Chris Beikmann

Nov. 29th-Dec. 1st – at Blue Valley Tournament
Dec. 11th – CLIFTON-CLYDE
Dec. 14th – AXTELL
Dec. 17th – at Centralia
Dec 18th – HANOVER
Jan. 4th – DONIPHAN WEST
Jan. 8th – at Blue Valley
Jan. 12th-19th – TVL Tourney
Jan. 22nd – at Clifton-Clyde
Jan. 25th – ONAGA
Jan. 29th – at Washington County
Feb. 1st – TROY
Feb. 5th – at Valley Heights
Feb. 8th – at Wetmore
Feb. 14th – FRANKFORT

 

Linn Bulldogs ()
Girls Head Coach – Ron Smith

 

Onaga Buffaloes (0-0, 0-0)
Girls Head Coach – Travis Callaway

Nov. 29th-Dec. 1st – at Blue Valley Tournament
Dec. 4th – WASHINGTON COUNTY
Dec. 7th – VALLEY FALLS
Dec 11th – at Centralia
Dec. 14th – HANOVER
Dec. 18th – at Axtell
Jan. 4th – at Valley Heights
Jan. 8th – TROY
Jan. 22nd – at Frankfort
Jan. 25th – at Linn
Jan. 29th – WETMORE
Feb. 1st – at Blue Valley
Feb. 5th – at Doniphan West
Feb. 8th – CLIFTON-CLYDE
Feb. 12th – FRANKFORT

Troy Trojans ()
Girls Head Coach – Derek Jasper

11/30 Vs. Riverside

12/4 Vs. Hiawatha

12/7 @ Clifton Clyde

12/11 Vs. Doniphan West

12/14 @ Blue Valley

12/17 @ JCN

12/21 Vs. Valley Heights

1/4 Vs. Hanover

1/8 @ Onaga

1/10 @ Doniphan West

1/12-19 Tournament

1/22 @ Centralia

1/25 Vs. Washington

2/1 @ Linn

2/4 Vs. West Platte

2/5 Vs. Wetmore

2/8 @ Frankfort

2/12 Vs. Axtell

 

Valley Heights Mustangs (0-0, 0-0)
Girls Head Coach – Jordan Broxterman

11/30 @ Riley Co.

12/4 Vs. Marysville

12/7 Vs. Missioin Valley

1211 Vs. Frankfort

12/14 @ Doniphan West

12/18 @ Washington Co.

12/21 @ Troy
1/4 Vs. Onaga

1/8 @ Minneapolis

1/22 Vs. Solomon

1/25 @ Wetmore

1/29 Vs. Hanover

2/1 @ Axtell

2/5 Vs. Linn

2/8 Vs. Centralia

2/12 @ Clifton- Clyde

 

 

Washington Co. Tigers (1-2)
Girls Head Coach – Jay Kearn

11/29 Vs. Doniphan West-L-(56-50)

11/30 Tourn Vs. Clifton Clyde- L-(42-36)

12/4 @ Onaga-W-(32-17)

12/14 @ Vs. Centralia

12/18 @ Vs. Valley Heights

1/4 @ Frankfort

1/8 Vs. Clifton Clyde

1/12-19 TVL Tournament

1/22 Vs. Hanover

1/25 @ Troy

1/29 Vs. Linn

2/1 Vs. Wetmore

2/4 @ Doniphan West

2/5 Vs. Blue Valley

2/8 @ Axtell

2/12 @ Hanover

 

 

Wetmore Cardinals (0-0, 0-0)
Girls Head Coach – Adam Maas

Nov. 29th-Dec. 1st – at Blue Valley Tournament
Dec. 7th – at Hanover
Dec. 11th – at Axtell
Dec. 14th – CLIFTON-CLYDE
Dec. 15th – at Blue Valley
Dec. 18th – CENTRALIA
Jan. 4th – CORNERSTONE
Jan. 8th – FRANKFORT
Jan. 10th– OSKALOOSA
Jan. 12th-19th – TVL Tournament
Jan. 25th – VALLEY HEIGHTS
Jan. 29th – at Onaga
Feb. 1st – at Washington County
Feb. 5th – at Troy
Feb. 8th – LINN
Feb. 12th – DONIPHAN WEST

 

Mid-East

 

Riley County Falcons (0-0, 0-0)
Girls Head Coach – Harold Oliver

11/30 Vs. Valley Heights

12/4 @ Axtell

12/7 Vs. Silver Lake

12/11 @ Clay Center

12/18 Vs. Rock Creek

1/4 Vs. Rossville

1/8 @ St. Marys

1/11 @ Silver Lake

1/22 Vs. Mission Valley

1/25 Vs. Wabaunsee

1/29 Vs. Marysville

2/1 @ Rock Creek

2/5 Vs. Concordia

2/8 @ Wabaunsee

2/12 @ Council Grove

2/15 @ Rossville

2/21 Vs. St. Marys

 

Rock Creek Mustangs (0-0, 0-0)
Girls Head Coach – Adam Plummer\

11/30 @ Clay Center

12/4 @ Abilene

12/7 Vs. Council Grove

12/11 @ St. Marys

12/14 @ Wabaunsee

12/18 @ Riley Co.

1/4 Vs. Silver Lake

1/8 Vs. Rossville

1/11 @ Wabaunsee

1/14-1/19 @ Burlington Tournament

1/25 Vs. Wamego

1/29 @ Centralia

2/1 Vs. Riley Co.

2/5 @ Marysville

2/8 Vs. St. Marys

2/12 Vs. Chapman

2/15 @ Silver Lake

2/21 @ Rossville

 

 

Rossville Bulldogs (0-0, 0-0)
Girls Head Coach – Mike Bell

Nov. 30th – WAMEGO
Dec. 4th – BISHOP WARD
Dec. 14th – at Atchison
Dec. 18th – at Silver Lake
Dec. 20th – PERRY-LECOMPTON
Jan. 4th – at Riley County
Jan. 8th – at Rock Creek
Jan. 11th – ST. MARY’S
Jan. 22nd-27th – at Jefferson North Invite
Jan. 29th – at St. Mary’s
Feb. 1st – WABAUNSEE
Feb. 5th – OSAGE CITY
Feb. 8th – SILVER LAKE
Feb. 12th – at Wabaunsee
Feb. 14th – RILEY COUNTY
Feb. 21st-ROCK CREEK

Silver Lake Eagles (0-0, 0-0)
Girls Head Coach – Loren Ziegler

Nov. 29th – at Jefferson West
Dec. 4th – COUNCIL GROVE
Dec. 7th – at Riley County
Dec. 14th – ST MARY’S
Dec. 18th – ROSSVILLE
Jan. 4th – at Rock Creek
Jan. 8th – WABAUNSEE
Jan. 11th – RILEY COUNTY
Jan. 14th-19th – at McLouth Tournament
Jan. 22nd –at Santa Fe Trail
Jan. 25th –  at Sabetha
Feb. 1st – at St. Mary’s
Feb. 8th – at Rossville
Feb. 12th – PLEASANT RIDGE
Feb. 5th – ROCK CREEK
Feb. 1 9th – ROYAL VALLEY

 

St. Marys Bears (0-0, 0-0)
Girls Head Coach – Randy Wild

Nov. 30th – at Olpe
Dec. 4th – NEMAHA CENTRAL
Dec. 6th – at Mission Valley
Dec. 11th – ROCK CREEK
Dec. 14th– at Silver Lake
Dec. 18th – WAMEGO
Jan. 4th – at Wabaunsee
Jan. 8th – RILEY COUNTY
Jan. 11th – at Rossville
Jan. 19-24th – at Hiawatha Tournament
Jan. 25th – JACKSON HEIGHTS
Jan. 29th – ROSSVILLE
Feb. 1st – SILVER LAKE
Feb. 5th – at Centralia
Feb. 8th – at Rock Creek
Feb. 12th – OSAGE CITY
Feb. 19th – WABAUNSEE
Feb. 21st – at Riley County

 

Wabaunsee Chargers (0-0, 0-0)
Girls Head Coach – Shanna Perine

Nov. 30th – AXTELL
Dec. 4th-7th – Wabaunsee Tournament
Dec. 14th – at Rock Creek
Jan. 4th – ST. MARY’S
Jan. 8th – at Silver Lake
Jan. 11th – ROCK CREEK
Jan. 17th-19th – at Royal Valley Tournament
Jan. 25th – at Riley County
Jan. 29th – at Lyndon
Feb. 1st – at Rossville
Feb. 5th – at Mission Valley
Feb. 8th – RILEY COUNTY
Feb. 12th – ROSSVILLE
Feb. 15th – HERINGTON
Feb. 19th – at St. Mary’s
Feb. 21st – SILVER LAKE

 

NCKL

 

Abilene Cowgirls (0-0, 0-0)
Girls Head Coach – Steve Riedy

Nov. 30th – at Smoky Valley
Dec. 4th – ROCK CREEK
Dec. 7th – at Augusta
Dec. 14th – at Concordia
Dec. 18th – CHAPMAN
Jan. 4th – MARYSVILLE
Jan. 8th – WAMEGO
Jan. 11th – at Clay Center
Jan. 17th-19th – at Salina Invitational
Jan. 22nd – CONCORDIA
Jan. 25th – at TMP-Marian
Feb. 1st – at Marysville
Feb. 5th – COUNCIL GROVE
Feb. 8th – at Wamego
Feb 12th – HAYS
Feb. 15th – CLAY CENTER
Feb. 19th – at Chapman
Feb. 22nd – at Hays

 

Chapman Fighting Irish (0-0, 0-0)
Girls Head Coach – Nick Evans

Dec. 4th-8th – Chapman Invitational
Dec. 11th – WAMEGO
Dec. 14th – at Marysville
Dec. 18th – at Abilene
Jan. 4th – CLAY CENTER
Jan. 8th – at Beloit
Jan. 11th – CONCORDIA
Jan. 17th-19th – at Royal Valley Tournament
Jan. 25th – at Holton
Jan. 29th – at Clay Center
Feb. 1st – SOUTHEAST of SALINE
Feb. 5th – at Wamego
Feb. 8th – at Concordia
Feb. 12th – at Rock Creek
Feb. 15th – MARYSVILLE
Feb. 29th – ABILENE

 

Clay Center Tigers (0-0, 0-0)
Girls Head Coach – Jeff Edwards

Nov. 30th – ROCK CREEK
Dec. 4th – at Beloit
Dec. 7th – at Marysville
Dec. 11th – RILEY COUNTY
Dec. 14th – at Wamego
Dec. 18th – CONCORDIA
Jan. 4th – at Chapman
Jan. 11th – ABILENE
Jan. 12th – at Fairbury (Nebraska)
Jan. 15th-19th – at Trojan Classic
Jan. 25th – SMOKY VALLEY
Jan. 29th – CHAPMAN
Feb. 1st – COUNCIL GROVE
Feb. 5th – at Republic County
Feb. 8th – MARYSVILLE
Feb. 12th – WAMEGO
Feb. 15th – at Abilene
Feb. 19th – at Concordia

 

Concordia Panthers ()
Girls Head Coach – Michael Wahlmeier

11/30 Vs. Beloit

12/4 Vs. Republic Co.

12/7 @ Smoky Valley

12/11 @ Marysville

12/14 Vs. Abilene

12/18 @ Clay Center

1/4 @ Wamego

1/8 Vs. Marysville

1/11 @ Chapman

1/22 @ Abilene

1/29 Vs. Pike Valley

2/2 Vs Central Plains

2/5 @ Riley Co.

2/8 Vs. Chapman

2/12 Vs. Phillipsburg

2/15 Vs. Wamego

2/19 Vs. Clay Center

 

Marysville Bulldogs ()
Girls Head Coach – Amy Renyer

11/29 Vs. Axtell

11/30 @ Sabetha

12/1 Tournament @ Abilene

12/4 @ Valley Heights

12/7 Vs. Clay Center

12/11 Vs. Concordia

12/14 Vs. Abilene

1/5-1/7 Tournament @ Nemaha Central

1/8 @ Concordia

1/11 @ Wamego

1/18 Vs. Nemaha Central

1/29 @ Riley Co.

2/1 Vs. Abilene

2/2 @ Centralia

2/5 Vs. Rock Creek

2/8 @ Clay Center

2/15 @ Chapman

2/19 @ Wamego

Wamego Red Raiders ()
Girls Head Coach – Brian McIntosh

11/30 @ Rossville

12/4 Vs. Sabetha

12/7 Vs. Atchison

12/11 @ Chapman

12/14 Vs. Clay Center

12/18 @ St. Marys

1/4 Vs. Concordia

1/8 @ Abilene

1/11 Vs. Marysville

1/22 Vs. Council Grove

1/25 @ Rock Creek

1/29 @ Great Bend

2/5 Vs. Chapman

2/8 Vs. Abilene

2/12 @ Clay Center

2/15 @ Concordia

2/19 @ Marysville

 

 

Centennial

Emporia Spartans ()
Girls Head Coach – Carolyn Lee

12/4 Vs. Wichita The Independent

12/6 @ Hesston

12/11 Vs. Washburn Rural

12/14 @ Topeka West

12/18 Vs. Highland Park

12/20 @ Topeka

1/4 Vs. Seaman

1/5 Vs. Bishop Carroll

1/8 Vs. Manhattan

1/11 @ Junction City

1/17 -19 Tournament @ Chanute

1/25 @ Hayden

2/5 @ Washburn Rural

2/8 Vs. Topeka West

2/12 Vs. Topeka High

2/15 @ Seaman

2/19 Vs. Manhattan

2/22 Vs. Junction City

 

Hayden Wildcats ()
Girls Head Coach – Luke Noll

Dec. 7 Washburn Rural
Dec. 11 Topeka High
Dec. 14 Manhattan
Dec. 17 Kansas City Piper
Dec. 20 Highland Park
Jan. 5 Ottawa
Jan. 8 Topeka West
Jan. 11 Seaman
Jan. 17 Topeka Invitational
Jan. 18 Topeka Invitational
Jan. 19 Topeka Invitational
Jan. 25 Emporia
Jan. 29 Junction City
Feb. 1 Washburn Rural
Feb. 5 Topeka High
Feb. 8 Manhattan
Feb. 12 Highland Park
Feb.15 St. James
Feb. 19 Topeka West
Feb. 22 Seaman

 

Highland Park Scots (0-0, 0-0)
Girls Head Coach – Michael Calhoun

Nov. 30th – at KC Washington
Dec. 4th – at Ottawa
Dec. 5th – SHAWNEE HEIGHTS
Dec. 7th – TOPEKA WEST
Dec. 11th – at Seaman
Dec. 14th – JUNCTION CITY
Dec. 18th – at Emporia
Dec. 20th – HAYDEN
Jan. 4th – at Washburn Rural
Jan. 8th – TOPEKA HIGH
Jan. 11th – MANHATTAN
Jan. 17th-19th – Colby Tournament
Feb. 1st – at Topeka West
Feb. 5th-SEAMAN
Feb. 8th – at Junction City
Feb. 12th – at Hayden
Feb. 15th – WASHBURN RURAL
Feb. 19th – at Topeka

 

Junction City Bluejays (0-0, 0-0)
Girls Head Coach – Derek Petty

Nov. 30th – DODGE CITY
Dec. 4th – at Great Bend
Dec. 11th – MANHATTAN
Dec. 14th – at Highland Park
Dec. 21st – GARDEN CITY
Jan. 4th – TOPEKA WEST
Jan. 8th – at Seaman
Jan. 11th – EMPORIA
Jan. 15th – HAYDEN
Jan. 18th– at Washburn Rural
Jan. 22nd – at Topeka
Jan. 24th-26th– Free State Firebird Classic
Feb. 1st – TOPEKA HIGH
Feb. 5th – at Manhattan
Feb. 8th – HIGHLAND PARK
Feb. 15th – at Topeka West
Feb. 19th – SEAMAN
Feb. 22nd – at Emporia

 

Manhattan Indians ()
Girls Head Coach – Scott Mall

11/29-12-1 @ Hays Shootout

12/7 Vs. Seaman

12/11 @ Junciton City

12/14 Vs. Hayden

12/20 Vs. Washburn Rural

1/4 @ Topeka High

1/8 Vs. Emporia

1/11 @ Highland Park

1/18 @ Topeka West

1/24-26 @ McPherson Tournament

2/1 @ Seaman

2/5 Vs. Junction City

2/8 @ Hayden

2/12 @ Washburn Rural

2/15 Vs. Topeka High

2/19@  Emporia

Seaman Vikings (0-0, 0-0)
Girls Head Coach – Matt Tinsley

Dec. 4th – at Lansing
Dec. 7th – at Manhattan
Dec. 11th – HIGHLAND PARK
Dec. 14th – SHAWNEE HEIGHTS
Dec. 21st – at Topeka West
Jan. 4th – at Emporia
Jan. 8th – JUNCTION CITY
Jan. 11th – at Hayden
Jan. 15th – WASHBURN RURAL
Jan. 18th – at Topeka High
Jan. 24th-26th – Emporia Tournament
Feb. 1st – MANHATTAN
Feb. 5th – at Highland Park
Feb. 8th – at DeSoto
Feb. 12th – TOPEKA WEST
Feb. 15th – EMPORIA
Feb. 19th – at Junction City
Feb. 22nd – HAYDEN

 

Topeka High Trojans ()
Girls Head Coach – Hannah Alexander

11/30 @ Lawrence

12/4 @ Fl Schlagle

12/ 7 Vs. Junction City

12/11 @ Hayden

12/14 @ Washburn Rural

12/20 Vs. Emporia

1/4 Vs. Manhattan

1/8 @ Highland Park

1/11 Vs. Ottawa

1/18 Vs. Seaman

1/29 Vs. Topeka West

2/1 @ Junction City

2/5 Vs. Hayden

2/8 Vs. Washburn Rural

2/12 @ Emporia

2/15 @ Manhattan

2/19  Vs. Highland Park

 

Topeka West Chargers (0-0, 0-0)
Girls Head Coach – David Meseke

Dec. 7th – at Highland Park
Dec. 11th – at Ottawa
Dec. 14th – EMPORIA
Dec. 21st – SEAMAN
Jan. 4th – at Junction City
Jan. 8th – HAYDEN
Jan. 11th – WASHBURN RURAL
Jan. 16th – OLATHE WEST
Jan. 18th – at Manhattan
Jan. 24th-26th – Lawrence Free State Tournament
Jan. 29th – at Topeka
Feb. 1st – HIGHLAND PARK
Feb. 5th – SHAWNEE HEIGHTS
Feb. 8th – at Emporia
Feb. 12th – at Seaman
Feb. 15th – JUNCTION CITY
Feb. 19th – at Hayden
Feb. 22nd – at Washburn Rural

 

Washburn Rural Junior Blues ()
Girls Head Coach – Kevin Bordewick

11/30 Vs. Blue Valley North

12/4 Vs. Shawnee Mission Northwest

12/6 @ Hayden

12/11 @ Emporia

12/14 Vs. Topeka High

12/20 @ Manhattan

1/4 Vs. Manhattan

1/11 @ Topeka West

1/15-19 Tournament @ Basehor

1/25 Vs. Junction City

1/29 @ Seaman

2/1 Vs. Hayden

2/5 Vs. Emporia

2/8 @ Topeka High

2/12 Vs. Manhattan

2/15 @ Highland Park

2/19@ Shawnee Mission North

2/22 Vs. Topeka West

Feb. 20th – at Highland Park
Feb. 23rd – JUNCTION CITY

 

Boys

TVL

Axtell Eagles ()
Boys Head Coach – Jayson Tynon

12/4 Vs. Riley Co

12/11 Vs. Wetmore

12/14 @ Linn

12/18 Vs. Onaga

12/21 @ Clifton Clyde

1/4 Vs. Blue Valley

1/8 Vs. Hanover

1/12- 1/19 TVL Tournament

1/25 @ Riverside

1/29 Vs. Doniphan West

1/31 @ Hanover

2/1 Vs. Valley Heights

2/5 @ Frankfort

2/8 Vs. Washington Co.

2/12 @ Troy

2/14 @ Centralia

 

Blue Valley Rams ()
Boys Head Coach – Blake Fronce

12/11 @ Hanover

12/18 @ Clifton-Clyde

12/21 Vs. Troy

1/4 @ Atxtell

1/8 Vs. Linn

1/12-19 TVL Tournament @ Frankfort

1/22 @ Wakefield

1/25 @ Doniphan West

1/29 Vs. Frankfort

2/1 Vs. Onaga

2/5 @ Washington Co.

2/12 Vs. Centralia

2/14 @ Valley Heights

 

Centralia Panthers ()
Boys Head Coach – Cole Alderfer

11/30 @ Nemaha Central

12/4 @ Hanover

12/7 Vs. Linn

12/8 Tournament @ Centralia

12/11 Vs. Onaga

12/14 @ Washington Co

12/18 @ Wetmore

1/4 @ Clifton Clyde

1/8 Doniphan West

1/12-19 TVL Tournament @ Frankfort

1/22 Vs. Troy

1/25 Vs. Hanover

1/29 Vs. Rock Creek

2/1 @ Frankfort

2/2 Vs. Marysville

2/5 Vs. St Mary’s

2/8 @ Valley Heights

2/12 @ Blue Valley

2/15 Vs Axtell

2/19 @ Linn

 

Clifton-Clyde Eagles ()
Boys Head Coach – Mike Pounds

11/30 Vs. Washington Co.

12/4 @ Wakefield

12/7 Vs. Troy

12/11 @ Linn

12/14 @ Wetmore

12/18 Vs. Blue Valley

12/21 Vs. Axtell

1/4 Vs. Centralia

1/8 @ Washington Co.

1/12 TVL Tournament

1/22 Vs. Linn

1/25 @ Frankfort

2/1 @ Doniphan West

2/5 Vs. Hanover

2/8 @ Onaga

2/12 Vs. Valley Heights

 

 

Doniphan West Mustangs ()
Boys Head Coach – David Johnson

Nov. 29th – at Washington County
Dec. 4th – RIVERSIDE
Dec. 6th – at Falls City
Dec. 11th – at Troy
Dec. 14th – VALLEY HEIGHTS
Dec. 18th – at Frankfort
Jan. 4th – at Linn
Jan. 8th – CENTRALIA
Jan. 10th – TROY
Jan. 12th-19th – at TVL Tourney (Frankfort)
Jan. 22nd – KC CHRISTIAN
Jan. 25th – BLUE VALLEY
Jan. 29th – at Axtell
Feb. 1st – CLIFTON-CLYDE
Feb. 4th – WASHINGTON COUNTY
Feb. 5th – ONAGA
Feb. 8th – at Hanover
Feb. 12th – at Wetmore

 

Frankfort Wildcats (0-0)
Boys Head Coach – Nick Anderson

11/30 Vs. Pawnee City

12/4-7 Tournament @ Wabaunsee

12/11 @ Valley Heights

12/18 Vs. Doniphan West

12/20 @ Hanover

1/4 Vs. Washington Co.

1/8 @ Wetmore

1/22 Vs. Onaga

1/25 Vs. Clifton- Clyde

1/29 @ Blue Valley

2/1 Vs. Centralia

2/5 Vs. Axtell

2/8 Vs. Troy

2/12 @ Onaga

2/14 @ Linn

 

Hanover Wildcats (0-0)
Boys Head Coach – Kim Lohse

Nov. 29th-Dec. 1st – at Blue Valley Tournament
Dec. 11th – CLIFTON-CLYDE
Dec. 14th – AXTELL
Dec. 17th – at Centralia
Dec 18th – HANOVER
Jan. 4th – DONIPHAN WEST
Jan. 8th – at Blue Valley
Jan. 12th-19th – TVL Tourney
Jan. 22nd – at Clifton-Clyde
Jan. 25th – ONAGA
Jan. 29th – at Washington County
Feb. 1st – TROY
Feb. 5th – at Valley Heights
Feb. 8th – at Wetmore
Feb. 14th – FRANKFORT

 

Linn Bulldogs ()
Boys Head Coach – Jeremy Miller

 

 

Onaga Buffaloes ()
Boys Head Coach – Luke Baxter

Nov. 29th-Dec. 1st – at Blue Valley Tournament
Dec. 4th – WASHINGTON COUNTY
Dec. 7th – VALLEY FALLS
Dec 11th – at Centralia
Dec. 14th – HANOVER
Dec. 18th – at Axtell
Jan. 4th – at Valley Heights
Jan. 8th – TROY
Jan. 22nd – at Frankfort
Jan. 25th – at Linn
Jan. 29th – WETMORE
Feb. 1st – at Blue Valley
Feb. 5th – at Doniphan West
Feb. 8th – CLIFTON-CLYDE
Feb. 12th – FRANKFORT

Troy Trojans ()
Boys Head Coach – Dallas Keller

11/30 Vs. Riverside

12/4 Vs. Hiawatha

12/7 @ Clifton Clyde

12/11 Vs. Doniphan West

12/14 @ Blue Valley

12/17 @ JCN

12/21 Vs. Valley Heights

1/4 Vs. Hanover

1/8 @ Onaga

1/10 @ Doniphan West

1/12-19 Tournament

1/22 @ Centralia

1/25 Vs. Washington

2/1 @ Linn

2/4 Vs. West Platte

2/5 Vs. Wetmore

2/8 @ Frankfort

2/12 Vs. Axtell

Valley Heights Mustangs ()
Boys Head Coach – Adam Shreiner

11/30 @ Riley Co.

12/4 Vs. Marysville

12/7 Vs. Missioin Valley

1211 Vs. Frankfort

12/14 @ Doniphan West

12/18 @ Washington Co.

12/21 @ Troy
1/4 Vs. Onaga

1/8 @ Minneapolis

1/22 Vs. Solomon

1/25 @ Wetmore

1/29 Vs. Hanover

2/1 @ Axtell

2/5 Vs. Linn

2/8 Vs. Centralia

2/12 @ Clifton- Clyde

 

Washington Co. Tigers ()
Boys Head Coach – Robert Smith

12/4 @ Onaga-W-(32-17)

12/14 @ Vs. Centralia

12/18 @ Vs. Valley Heights

1/4 @ Frankfort

1/8 Vs. Clifton Clyde

1/12-19 TVL Tournament

1/22 Vs. Hanover

1/25 @ Troy

1/29 Vs. Linn

2/1 Vs. Wetmore

2/4 @ Doniphan West

2/5 Vs. Blue Valley

2/8 @ Axtell

2/12 @ Hanover

 

Wetmore Cardinals ()
Boys Head Coach – David Martin

Nov. 29th-Dec. 1st – at Blue Valley Tournament
Dec. 7th – at Hanover
Dec. 11th – at Axtell
Dec. 14th – CLIFTON-CLYDE
Dec. 15th – at Blue Valley
Dec. 18th – CENTRALIA
Jan. 4th – CORNERSTONE
Jan. 8th – FRANKFORT
Jan. 10th– OSKALOOSA
Jan. 12th-19th – TVL Tournament
Jan. 25th – VALLEY HEIGHTS
Jan. 29th – at Onaga
Feb. 1st – at Washington County
Feb. 5th – at Troy
Feb. 8th – LINN
Feb. 12th – DONIPHAN WEST

 

Mid-East

Riley County Falcons ()
Boys Head Coach – Dave Bisnette

11/30 Vs. Valley Heights

12/4 @ Axtell

12/7 Vs. Silver Lake

12/11 @ Clay Center

12/18 Vs. Rock Creek

1/4 Vs. Rossville

1/8 @ St. Marys

1/11 @ Silver Lake

1/22 Vs. Mission Valley

1/25 Vs. Wabaunsee

1/29 Vs. Marysville

2/1 @ Rock Creek

2/5 Vs. Concordia

2/8 @ Wabaunsee

2/12 @ Council Grove

2/15 @ Rossville

2/21 Vs. St. Marys

Rock Creek Mustangs ()
Boys Head Coach – Jim Johnston

11/30 @ Clay Center

12/4 @ Abilene

12/7 Vs. Council Grove

12/11 @ St. Marys

12/14 @ Wabaunsee

12/18 @ Riley Co.

1/4 Vs. Silver Lake

1/8 Vs. Rossville

1/11 @ Wabaunsee

1/14-1/19 @ Burlington Tournament

1/25 Vs. Wamego

1/29 @ Centralia

2/1 Vs. Riley Co.

2/5 @ Marysville

2/8 Vs. St. Marys

2/12 Vs. Chapman

2/15 @ Silver Lake

2/21 @ Rossville

 

 

Rossville Bulldogs (0-0) 
Boys Head Coach – Derek Dick

Nov. 30th – WAMEGO
Dec. 4th – BISHOP WARD
Dec. 14th – at Atchison
Dec. 18th – at Silver Lake
Dec. 20th – PERRY-LECOMPTON
Jan. 4th – at Riley County
Jan. 8th – at Rock Creek
Jan. 11th – ST. MARY’S
Jan. 22nd-27th – at Jefferson North Invite
Jan. 29th – at St. Mary’s
Feb. 1st – WABAUNSEE
Feb. 5th – OSAGE CITY
Feb. 8th – SILVER LAKE
Feb. 12th – at Wabaunsee
Feb. 14th – RILEY COUNTY
Feb. 21st-ROCK CREEK

Silver Lake Eagles ()
Boys Head Coach – Linndy Frieden

Nov. 29th – at Jefferson West
Dec. 4th – COUNCIL GROVE
Dec. 7th – at Riley County
Dec. 14th – ST MARY’S
Dec. 18th – ROSSVILLE
Jan. 4th – at Rock Creek
Jan. 8th – WABAUNSEE
Jan. 11th – RILEY COUNTY
Jan. 14th-19th – at McLouth Tournament
Jan. 22nd –at Santa Fe Trail
Jan. 25th –  at Sabetha
Feb. 1st – at St. Mary’s
Feb. 8th – at Rossville
Feb. 12th – PLEASANT RIDGE
Feb. 5th – ROCK CREEK
Feb. 1 9th – ROYAL VALLEY

 

St. Mary’s Bears ()
Boys Head Coach – Adam Hurla

Nov. 30th – at Olpe
Dec. 4th – NEMAHA CENTRAL
Dec. 6th – at Mission Valley
Dec. 11th – ROCK CREEK
Dec. 14th– at Silver Lake
Dec. 18th – WAMEGO
Jan. 4th – at Wabaunsee
Jan. 8th – RILEY COUNTY
Jan. 11th – at Rossville
Jan. 19-24th – at Hiawatha Tournament
Jan. 25th – JACKSON HEIGHTS
Jan. 29th – ROSSVILLE
Feb. 1st – SILVER LAKE
Feb. 5th – at Centralia
Feb. 8th – at Rock Creek
Feb. 12th – OSAGE CITY
Feb. 19th – WABAUNSEE
Feb. 21st – at Riley County

 

Wabaunsee Chargers (0-0)
Boys Head Coach – Skyler Suther

Nov. 30th – AXTELL
Dec. 4th-7th – Wabaunsee Tournament
Dec. 14th – at Rock Creek
Jan. 4th – ST. MARY’S
Jan. 8th – at Silver Lake
Jan. 11th – ROCK CREEK
Jan. 17th-19th – at Royal Valley Tournament
Jan. 25th – at Riley County
Jan. 29th – at Lyndon
Feb. 1st – at Rossville
Feb. 5th – at Mission Valley
Feb. 8th – RILEY COUNTY
Feb. 12th – ROSSVILLE
Feb. 15th – HERINGTON
Feb. 19th – at St. Mary’s
Feb. 21st – SILVER LAKE

 

NCKL

Abilene Cowboys (0-0)
Boys Head Coach – Terry Taylor

Nov. 30th – at Smoky Valley
Dec. 4th – ROCK CREEK
Dec. 7th – at Augusta
Dec. 14th – at Concordia
Dec. 18th – CHAPMAN
Jan. 4th – MARYSVILLE
Jan. 8th – WAMEGO
Jan. 11th – at Clay Center
Jan. 17th-19th – at Salina Invitational
Jan. 22nd – CONCORDIA
Jan. 25th – at TMP-Marian
Feb. 1st – at Marysville
Feb. 5th – COUNCIL GROVE
Feb. 8th – at Wamego
Feb 12th – HAYS
Feb. 15th – CLAY CENTER
Feb. 19th – at Chapman
Feb. 22nd – at Hays

 

Chapman Fighting Irish ()
Boys Head Coach – James Bell

Dec. 4th-8th – Chapman Invitational
Dec. 11th – WAMEGO
Dec. 14th – at Marysville
Dec. 18th – at Abilene
Jan. 4th – CLAY CENTER
Jan. 8th – at Beloit
Jan. 11th – CONCORDIA
Jan. 17th-19th – at Royal Valley Tournament
Jan. 25th – at Holton
Jan. 29th – at Clay Center
Feb. 1st – SOUTHEAST of SALINE
Feb. 5th – at Wamego
Feb. 8th – at Concordia
Feb. 12th – at Rock Creek
Feb. 15th – MARYSVILLE
Feb. 29th – ABILENE

 

Clay Center Tigers ()
Boys Head Coach – Drew Gruver

Nov. 30th – ROCK CREEK
Dec. 4th – at Beloit
Dec. 7th – at Marysville
Dec. 11th – RILEY COUNTY
Dec. 14th – at Wamego
Dec. 18th – CONCORDIA
Jan. 4th – at Chapman
Jan. 11th – ABILENE
Jan. 12th – at Fairbury (Nebraska)
Jan. 15th-19th – at Trojan Classic
Jan. 25th – SMOKY VALLEY
Jan. 29th – CHAPMAN
Feb. 1st – COUNCIL GROVE
Feb. 5th – at Republic County
Feb. 8th – MARYSVILLE
Feb. 12th – WAMEGO
Feb. 15th – at Abilene
Feb. 19th – at Concordia

 

Concordia Panthers ()
Boys Head Coach – Michael Roe

11/30 Vs. Beloit

12/4 Vs. Republic Co.

12/7 @ Smoky Valley

12/11 @ Marysville

12/14 Vs. Abilene

12/18 @ Clay Center

1/4 @ Wamego

1/8 Vs. Marysville

1/11 @ Chapman

1/22 @ Abilene

1/29 Vs. Pike Valley

2/2 Vs Central Plains

2/5 @ Riley Co.

2/8 Vs. Chapman

2/12 Vs. Phillipsburg

2/15 Vs. Wamego

2/19 Vs. Clay Center

 

Marysville Bulldogs ()
Boys Head Coach – Scott Brown

11/29 Vs. Axtell

11/30 @ Sabetha

12/1 Tournament @ Abilene

12/4 @ Valley Heights

12/7 Vs. Clay Center

12/11 Vs. Concordia

12/14 Vs. Abilene

1/5-1/7 Tournament @ Nemaha Central

1/8 @ Concordia

1/11 @ Wamego

1/18 Vs. Nemaha Central

1/29 @ Riley Co.

2/1 Vs. Abilene

2/2 @ Centralia

2/5 Vs. Rock Creek

2/8 @ Clay Center

2/15 @ Chapman

2/19 @ Wamego

 

Wamego Red Raiders ()
Boys Coach – Troy Hemphill

11/30 @ Rossville

12/4 Vs. Sabetha

12/7 Vs. Atchison

12/11 @ Chapman

12/14 Vs. Clay Center

12/18 @ St. Marys

1/4 Vs. Concordia

1/8 @ Abilene

1/11 Vs. Marysville

1/22 Vs. Council Grove

1/25 @ Rock Creek

1/29 @ Great Bend

2/5 Vs. Chapman

2/8 Vs. Abilene

2/12 @ Clay Center

2/15 @ Concordia

2/19 @ Marysville

 

Centennial

Emporia Spartans ()
Boys Head Coach – Beau Welch

12/4 Vs. Wichita The Independent

12/6 @ Hesston

12/11 Vs. Washburn Rural

12/14 @ Topeka West

12/18 Vs. Highland Park

12/20 @ Topeka

1/4 Vs. Seaman

1/5 Vs. Bishop Carroll

1/8 Vs. Manhattan

1/11 @ Junction City

1/17 -19 Tournament @ Chanute

1/25 @ Hayden

2/5 @ Washburn Rural

2/8 Vs. Topeka West

2/12 Vs. Topeka High

2/15 @ Seaman

2/19 Vs. Manhattan

2/22 Vs. Junction City

 

Hayden Wildcats ()
Boys Head Coach – Torrey Head

Dec. 7 Washburn Rural
Dec. 11 Topeka High
Dec. 14 Manhattan
Dec. 17 Kansas City Piper
Dec. 20 Highland Park
Jan. 5 Ottawa
Jan. 8 Topeka West
Jan. 11 Seaman
Jan. 17 Topeka Invitational
Jan. 18 Topeka Invitational
Jan. 19 Topeka Invitational
Jan. 25 Emporia
Jan. 29 Junction City
Feb. 1 Washburn Rural
Feb. 5 Topeka High
Feb. 8 Manhattan
Feb. 12 Highland Park
Feb.15 St. James
Feb. 19 Topeka West
Feb. 22 Seaman

 

Highland Park Scots ()
Boys Head Coach – Jason Jones

Nov. 30th – at KC Washington
Dec. 4th – at Ottawa
Dec. 5th – SHAWNEE HEIGHTS
Dec. 7th – TOPEKA WEST
Dec. 11th – at Seaman
Dec. 14th – JUNCTION CITY
Dec. 18th – at Emporia
Dec. 20th – HAYDEN
Jan. 4th – at Washburn Rural
Jan. 8th – TOPEKA HIGH
Jan. 11th – MANHATTAN
Jan. 17th-19th – Colby Tournament
Feb. 1st – at Topeka West
Feb. 5th-SEAMAN
Feb. 8th – at Junction City
Feb. 12th – at Hayden
Feb. 15th – WASHBURN RURAL
Feb. 19th – at Topeka

 

Junction City Blue Jays ()
Boys Head Coach – Nick Perez

Nov. 30th – DODGE CITY
Dec. 4th – at Great Bend
Dec. 11th – MANHATTAN
Dec. 14th – at Highland Park
Dec. 21st – GARDEN CITY
Jan. 4th – TOPEKA WEST
Jan. 8th – at Seaman
Jan. 11th – EMPORIA
Jan. 15th – HAYDEN
Jan. 18th– at Washburn Rural
Jan. 22nd – at Topeka
Jan. 24th-26th– Free State Firebird Classic
Feb. 1st – TOPEKA HIGH
Feb. 5th – at Manhattan
Feb. 8th – HIGHLAND PARK
Feb. 15th – at Topeka West
Feb. 19th – SEAMAN
Feb. 22nd – at Emporia

Manhattan Indians ()
Boys Head Coach – Benji George

11/29-12-1 @ Hays Shootout

12/7 Vs. Seaman

12/11 @ Junction City

12/14 Vs. Hayden

12/20 Vs. Washburn Rural

1/4 @ Topeka High

1/8 Vs. Emporia

1/11 @ Highland Park

1/18 @ Topeka West

1/24-26 @ McPherson Tournament

2/1 @ Seaman

2/5 Vs. Junction City

2/8 @ Hayden

2/12 @ Washburn Rural

2/15 Vs. Topeka High

2/19@  Emporia

 

Seaman Vikings (12-6, 7-5)
Boys Head Coach – Craig Cox

Dec. 4th – at Lansing
Dec. 7th – at Manhattan
Dec. 11th – HIGHLAND PARK
Dec. 14th – SHAWNEE HEIGHTS
Dec. 21st – at Topeka West
Jan. 4th – at Emporia
Jan. 8th – JUNCTION CITY
Jan. 11th – at Hayden
Jan. 15th – WASHBURN RURAL
Jan. 18th – at Topeka High
Jan. 24th-26th – Emporia Tournament
Feb. 1st – MANHATTAN
Feb. 5th – at Highland Park
Feb. 8th – at DeSoto
Feb. 12th – TOPEKA WEST
Feb. 15th – EMPORIA
Feb. 19th – at Junction City
Feb. 22nd – HAYDEN

 

Topeka High Trojans ()
Boys Head Coach – Pat Denney

11/30 @ Lawrence

12/4 @ Fl Schlagle

12/ 7 Vs. Junction City

12/11 @ Hayden

12/14 @ Washburn Rural

12/20 Vs. Emporia

1/4 Vs. Manhattan

1/8 @ Highland Park

1/11 Vs. Ottawa

1/18 Vs. Seaman

1/29 Vs. Topeka West

2/1 @ Junction City

2/5 Vs. Hayden

2/8 Vs. Washburn Rural

2/12 @ Emporia

2/15 @ Manhattan

2/19  Vs. Highland Park

 

Topeka West Chargers ()
Boys Head Coach – Rick Bloomquist

Dec. 7th – at Highland Park
Dec. 11th – at Ottawa
Dec. 14th – EMPORIA
Dec. 21st – SEAMAN
Jan. 4th – at Junction City
Jan. 8th – HAYDEN
Jan. 11th – WASHBURN RURAL
Jan. 16th – OLATHE WEST
Jan. 18th – at Manhattan
Jan. 24th-26th – Lawrence Free State Tournament
Jan. 29th – at Topeka
Feb. 1st – HIGHLAND PARK
Feb. 5th – SHAWNEE HEIGHTS
Feb. 8th – at Emporia
Feb. 12th – at Seaman
Feb. 15th – JUNCTION CITY
Feb. 19th – at Hayden
Feb. 22nd – at Washburn Rural

 

Washburn Rural Junior Blues ()
Boys Head Coach – Kevin Muff

11/30 Vs. Blue Valley North

12/4 Vs. Shawnee Mission Northwest

12/6 @ Hayden

12/11 @ Emporia

12/14 Vs. Topeka High

12/20 @ Manhattan

1/4 Vs. Manhattan

1/11 @ Topeka West

1/15-19 Tournament @ Basehor

1/25 Vs. Junction City

1/29 @ Seaman

2/1 Vs. Hayden

2/5 Vs. Emporia

2/8 @ Topeka High

2/12 Vs. Manhattan

2/15 @ Highland Park

2/19@ Shawnee Mission North

2/22 Vs. Topeka West